Marta Trektere, Anni Puolakka – performanse w ramach wystawy Orient

Fragile Trap to wieczór dwóch performansów Marty Trektere i Anni Puolakki. W swoim performansie Marta pyta, czy lepszy jest brak szczęścia i desperacka tęsknota za nim, czy osiągnięcie stanu, w którym nie zależy nam na byciu szczęśliwym. Anni będzie się rumienić, mówiąc o pułapce tożsamości. Artystka używa zakłopotania jako narzędzia, dzięki któremu można odnaleźć drogę w podobnych sytuacjach. Marta i Anni będą się obejmować.

Marta Trektere – w swoich pracach wykorzystuje różne media – performanse, tekst, wideo, dźwięk, teatr. Wskazuje na prostotę tego, co skomplikowane w codziennym życiu, jak również na psychologiczne trudności w życiu, w sztuce i w tekstach. Studiowała filologię germańską na Łotewskiej Akademii Kultury i na Uniwersytecie Łotewskim. Współtworzy przestrzeń artystyczną galerii 427 (Four Two Seven). W 2018 roku zaprezentowała następujące performanse: Variations on Vulnerability („Wariacje na temat bezbronności”) stworzone wspólnie z Valentinasem Klimašauskasem i Anni Puolakką w galerii BOZAR w Brukseli; Baltic Interior („Bałtyckie wnętrze”) w galerii BOZAR w Brukseli; Everybody Reads („Wszyscy czytają”) we współpracy z Valentinasem Klimašauskasem w Centrum Sztuki Współczesnej Kim? w Rydze; Hydrogen Night z Anni Puolakką. Jest autorką publikacj Docs (2018, Centrum Sztuki Współczesnej Kim?) oraz sztuk teatralnych: Obama GO Bananas (2017, Muzeum Teatralne Eduardsa Smiļģisa, Ryga) i Raudives Radio (2018, Dirty Deal Teatro, Ryga). Mieszka i pracuje w Rydze.

Anni Puolakka – tworzy performanse, wideo, instalacje, rysunki i teksty, w których materiały, specyficzne dla danej sytuacji, lub dokumenty stają się elementami fikcyjnych światów. Artystka w swoich pracach bada ograniczenia i potencjał istoty ludzkiej, poszukuje pełnych znaczenia, żywych – czasem sennych lub obscenicznych – relacji z innymi stworzeniami, obiektami lub otoczeniem. Eksperymentuje zarówno z tradycjami, jak i współczesnymi teatralnymi i kinematograficznymi metodami pracy. Prace Anni Puolakki wystawiane były ostatnio w Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR (Bruksela), PLATO Ostrawa, W139 (Amsterdam), Kiasma Museum of Modern Art (Helsinki) oraz Performance Space (Sydney). Urodzona w Oulu, tworzy w Helsinkach i Rotterdamie.
Informacje główne
23.10.2018 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Fragile Trap (Delikatna pułapka)
wydarzenie w ramach wystawy Orient
performerki: Marta Trektere i Anni Puolakka
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, I piętro, przestrzeń performatywna wystawy Orient

25 October
Thursday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia