Polska nie jest tym, co myślisz. Szczególnie, jeśli przyjrzysz się jej uważniej.
Spróbujmy więc spojrzeć na Polskę z mikroperspektyw: zagłębiowskiej, śląskiej, tatarskiej czy ukraińskiej. Dowiedzmy się, komu Słowacja otworzyła oczy na wiele spraw oraz jaka jest wartość różnorodności. Pomówmy o polskich przywarach, o polskim katolicyzmie, narodowym egocentryzmie czy nieuświadomionych imperialistycznych postawach. Zobaczymy, jaki opis Polski peryferyjnej wyłania się ze współczesnej literatury i gdzie właściwie są teraz peryferie.
Porozmawiajmy o zapomnianych czy pomijanych tradycjach; o różnych – również tych mniej popularnych – językach i narracjach, które budują obraz Polski i składają się na opowieść o wspólnocie wyobrażonej.
Zastanówmy się wreszcie, jakie w ostatnim czasie zaszły przemiany społeczno-kulturowe i dlaczego, mówiąc o Polsce, nie zawsze mamy na myśli to samo, a także o tym, dlaczego ciągle trwa walka o to, czym jest „prawdziwa Polska”?
Będziemy słowo Polska odmieniać przez wszystkie przypadki. Zapraszamy do rozmowy!
Weronika Gogola – pisarka i tłumaczka. Absolwentka ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczyła książki słowackich autorów: Maroša Krajňaka i Jána Púčeka. Za debiutancką książkę Po trochu (2017) otrzymała Nagrodę Conrada oraz została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”.
Aleksandra Wojtaszek – bałkanistka, pracuje jako tłumaczka i dziennikarka. Zajmuje się przede wszystkim tematyką społeczeństw i kultur państw byłej Jugosławii. Kroatystykę studiowała w Krakowie, Zagrzebiu i Belgradzie, obecnie pisze doktorat o współczesnej literaturze Chorwacji i Serbii. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, publikowała m.in. w „Herito”, „Dużym Formacie”, „Ha!arcie”, „małej kulturze współczesnej” i „New Eastern Europe”. Pochodzi z Frydmana na Spiszu.
Michał Sowiński – krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki Book’s not dead.
Informacje główne
21.02.2019 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
prowadzenie: Michał Sowiński
wydarzenie towarzyszące wystawie Ireny Kalickiej Dożynki
wstęp wolny
Ta strona wykorzystuje ciasteczka, by zagwarantować Wam lepsze doświadczenia.
Klikając „akceptuję”, wyrażacie zgodę na użycie ciasteczek oraz akceptujecie naszą politykę prywatności.