Polska nie jest tym, co myślisz. Spotkanie z Weroniką Gogolą i Aleksandrą Wojtaszek

Polska nie jest tym, co myślisz. Szczególnie, jeśli przyjrzysz się jej uważniej.

Spróbujmy więc spojrzeć na Polskę z mikroperspektyw: zagłębiowskiej, śląskiej, tatarskiej czy ukraińskiej. Dowiedzmy się, komu Słowacja otworzyła oczy na wiele spraw oraz jaka jest wartość różnorodności. Pomówmy o polskich przywarach, o polskim katolicyzmie, narodowym egocentryzmie czy nieuświadomionych imperialistycznych postawach. Zobaczymy, jaki opis Polski peryferyjnej wyłania się ze współczesnej literatury i gdzie właściwie są teraz peryferie.

Porozmawiajmy o zapomnianych czy pomijanych tradycjach; o różnych – również tych mniej popularnych – językach i narracjach, które budują obraz Polski i składają się na opowieść o wspólnocie wyobrażonej.

Zastanówmy się wreszcie, jakie w ostatnim czasie zaszły przemiany społeczno-kulturowe i dlaczego, mówiąc o Polsce, nie zawsze mamy na myśli to samo, a także o tym, dlaczego ciągle trwa walka o to, czym jest „prawdziwa Polska”?

Będziemy słowo Polska odmieniać przez wszystkie przypadki. Zapraszamy do rozmowy!

 

Weronika Gogola – pisarka i tłumaczka. Absolwentka ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczyła książki słowackich autorów: Maroša Krajňaka i Jána Púčeka. Za debiutancką książkę Po trochu (2017) otrzymała Nagrodę Conrada oraz została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”.

Aleksandra Wojtaszek – bałkanistka, pracuje jako tłumaczka i dziennikarka. Zajmuje się przede wszystkim tematyką społeczeństw i kultur państw byłej Jugosławii. Kroatystykę studiowała w Krakowie, Zagrzebiu i Belgradzie, obecnie pisze doktorat o współczesnej literaturze Chorwacji i Serbii. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, publikowała m.in. w „Herito”, „Dużym Formacie”, „Ha!arcie”, „małej kulturze współczesnej” i „New Eastern Europe”. Pochodzi z Frydmana na Spiszu.

Michał Sowiński – krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki Book’s not dead.
Informacje główne
21.02.2019 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
prowadzenie: Michał Sowiński
wydarzenie towarzyszące wystawie Ireny Kalickiej Dożynki
wstęp wolny

04 marca
poniedziałek