Jeśli ktoś na poważnie wyciągnął wnioski z postmodernizmu, to zrobiła to populistyczna prawica we współpracy z cyfrowym kapitalizmem. Media cyfrowe wprowadziły nas w epokę postprawdy, czyli „faktów alternatywnych”. Ocieplenie klimatu wywołane zostało przez ludzi? To tylko naukowa narracja. Obowiązkowe szczepienia? Nasza wspólnota interpretacyjna ma inne zdanie w tej sprawie. Ziemia powstała ok. 4,5 miliarda lat temu? No cóż, nikt tego naprawdę nie wie (ktoś widział?).
Problem w tym, że jeśli potraktować postmodernizm i jego ustalenia poważnie, musimy zaakceptować falę nowego antyracjonalizmu i uznać jego prawo do własnej opinii. Z drugiej strony to właśnie teorie mediów powstałe w szczycie poststrukturalizmu na gruncie brytyjskich studiów kulturowych mogą wytłumaczyć fenomen postprawdy, rozumianej jako wspólnotowa praktyka interpretacyjna.
Samuel Nowak sięgnie do prac z kręgu realizmu spekulatywnego, by przyglądając się zjawisku „medialnej postprawdy”, zastanowić się, w jaki sposób przekroczyć ograniczenia postmodernizmu i sformułować nowe punkty orientacyjne dla badań nad mediami.
dr Samuel Nowak – kulturoznawca, medioznawca. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych (2012). Przebywał na stypendiach oraz realizował projekty badawcze na: Universiteit Antwerpen, King’s College London, New York University, Goldsmiths, University of London. Specjalizuje się w brytyjskich studiach kulturowych, studiach LGBT, kulturoznawczej teorii mediów, a ostatnio także problematyce posthumanistycznej.
Informacje główne
6.03.2018 (wtorek), godz. 18.00
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące wystawie „The Trouble with Value”
Ta strona wykorzystuje ciasteczka, by zagwarantować Wam lepsze doświadczenia.
Klikając „akceptuję”, wyrażacie zgodę na użycie ciasteczek oraz akceptujecie naszą politykę prywatności.