Skąd możesz wiedzieć, co robisz, gdy śpisz?

„Mówienie o tajemnicach bytu staje się prostsze, kiedy słowo jest wpisywane w obraz, w konteksty, których wielość jest zależna tylko od wyobraźni i otwartości czytelnika”.
Justyna Bargielska w artykule Poza słowami, dla „Tygodnika Powszechnego”.

Skąd możesz wiedzieć, co robisz, gdy śpisz? to prezentacja prac autorstwa znakomitych polskich artystów, którzy zdecydowali się udostępnić swoje dzieła jako ilustracje do książek dla dzieci.

Seria MKBS powstaje od 2011 roku. To wydawnictwo-eksperyment, którego ideą jest zachęcenie do współpracy współczesnych pisarzy i artystów wizualnych. Książki powstałe w wyniku tego eksperymentu to publikacje, w których tekst i ilustracje są tak samo ważne w odbiorze książek. Zawarte w nich słowa i obrazy pozostają ze sobą w dialogu i wzajemnie się uzupełniają, nadając nowe, nieoczekiwane sensy, pobudzając wyobraźnię i pogłębiając komunikację z odbiorcą.

Najbardziej frapującym efektem tego eksperymentu jest relacja pomiędzy tekstem i obrazem. Temat ten nie jest nowy, na świecie Picture Books są dobrze znane zarówno młodym, jak i dorosłym czytelnikom. W Polsce do najbardziej cenionych autorów, choć wciąż wydawanych głównie za granicą, należy Iwona Chmielewska. Wystarczy również wspomnieć o kultowej już serii „Poczytaj mi, mamo!”, tworzonej przez wyśmienitych pisarzy i artystów.

Każda książka powstająca w ramach serii jest osobnym projektem artystycznym, formą wystawy na papierze, swoistym dialogiem tekstowo-wizualnym prowadzonym pomiędzy autorem tekstu i artystą. Zasady współpracy w artystycznych duetach były ustalane indywidualnie. W niektórych przypadkach tekst i obraz powstawały równolegle, w innych tekst został dopisany do obrazu lub był pretekstem do powstania ilustracji.

Na wystawie zobaczymy prace różnorodne formalnie: rysunki, gwasze i obrazy olejne.
Będą im towarzyszyły nagrania w formie audio.
Informacje główne
Wernisaż: 8.11.2012 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Czas trwania wystawy: 9-18.11.2012
Kuratorka: Anna Bargiel
Artyści: Olaf Brzeski, Dorota Buczkowska, Przemysław Czepurko, Mikołaj Małek, Joanna Pawlik, Agnieszka Piksa, Marta Ruszkowska
Autorzy: Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Sławomir Shuty, Magdalena Stoch

09 November
Friday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia