Uwaga, Książka! Raja Shehadeh

Galeria Bunkier Sztuki i Wydawnictwo Karakter zapraszają na promocję książki Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.

Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie to inne spojrzenie na konflikt izraelsko-palestyński. Autor książki, palestyński prawnik i pisarz, nie epatuje historiami pełnymi przemocy i rozlewu krwi, nie pisze o zamachach bombowych i cywilnych ofiarach. Opowiada o tym, jak zielone wzgórza zamieniają się powoli w betonowe twierdze, jak z horyzontu znikają oliwkowe gaje i pracujący w nich ludzie. Pokazuje, jak izraelskie państwo przy użyciu administracyjnych wybiegów wywłaszcza mieszkańców z ich ziemi i zasiedla ją nowymi osadnikami. Shehadeh, biorący jako adwokat udział w rozprawach, zna te historie od podszewki. Palestyńskie wędrówki to także osobista opowieść o losach jego rodziny, które splatały się z losami kraju.

Raja Shehadeh (ur. w 1951 r. w Jaffie) to palestyński  pisarz i prawnik, jeden z twórców organizacji praw człowieka Al-Hak (Prawda). Jest autorem  wielu książek na temat prawa międzynarodowego, praw człowieka i Środkowego Wschodu. Mieszka w Ramallah. Za Palestyńskie wędrówki otrzymał w  2008 roku Nagrodę Orwella.

„Przez lata dużo czytałem i pisałem o izraelskich planach osadniczych. Wiedziałem, że izraelscy urbaniści pracują nad tym, aby zacisnąć naszym miastom i wsiom pętle na szyjach i odgrodzić je od siebie. Zdarzało się, że podczas lektury przechodził mnie dreszcz: co będzie, jeśli plany dosięgną  miejsca, gdzie mieszkam? Co się z nami stanie? Jednak czytanie o czymś to nie to samo, co oglądanie tego na własne oczy. W bezpiecznej izolacji Ramallah nawet nie przeczuwałem zasięgu spustoszenia, jakie powodowała na naszych wzgórzach pełna rozmachu, przyspieszona budowa osiedli wokół mojego miasta”.
(fragment książki)

DANE KSIĄŻKI
Raja Shehadeh, Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie
Tytuł oryginału: Palestinian Walks
Tłumaczenie: Anna Sak
ISBN: 978-83-62376-05-6
Liczba stron: 280
Oprawa: twarda
Cena: 35 zł
Data wydania: 7.04.2011
Wydawnictwo Karakter
www.karakter.pl
Informacje główne
15.05.12 (wtorek), godz. 18

16 May
Wednesday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia