WARKOCZE BIAŁKI

„Uplećmy razem warkocz długości rzeki Białki i obrońmy ją przed regulacją! Niech wspólna praca nad warkoczem połączy nas tak, jak łączą nas rzeki, woda i wspólna odpowiedzialność. Dzięki temu, że działamy w ramach projektu artystycznego, możemy podjąć tak idealistyczne i piękne wyzwanie. Uratujmy rzekę za pomocą dziewczyńskiego warkocza!”.

Cecylia Malik

„Woda nie jest produktem handlowym jak każdy inny, ale raczej dziedzictwem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie”.

Dyrektywa 2000/60/WE

WARKOCZE BIAŁKI

AKCJA ARTYSTYCZNA W OBRONIE RZEKI PRZED DEWASTACJĄ

Data: 27 kwietnia 2013 (sobota) o godz. 12

Miejsce: przełom Białki przy Nowej Białej (okolice Nowego Targu)

Zapraszamy na wspólny performance i piknik – wielkie liczenie i zaplatanie kilometrów warkocza.

Warkocze Białki to akcja artystyczna podjęta w celu ratowania rzeki Białki przed regulacją i pogłębieniem. Projekt rozpoczął się w trakcie wystawy Cecylii Malik Rezerwat Miasto w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Do współpracy artystka zaprosiła ekspertów z zakresu ochrony środowiska – prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka Halnego. W ramach wystawy zaprezentowali oni opracowaną przez siebie fotograficzną dokumentację procesów dewastacji rzek w Małopolsce. Celem Warkoczy Białki jest nagłośnienie problemu dewastacji rzek w Polsce.

Białka powstaje wysoko w Tatrach z połączenia Rybiego Potoku i Białej Wody. To jedyna w Polsce tak dzika rzeka górska. Każdego roku zmienia swoje koryto poprzez gwałtowne wezbrania. Jest odzwierciedleniem charakteru gór i symbolem Podhala. W regionie znaleźli się lobbyści, a w Małopolsce urzędnicy i eksperci, którzy uważają, że to natura musi ustąpić interesom człowieka. Rzucone po raz kolejny hasło dotyczące potrzeby „ochrony przeciwpowodziowej poprzez ujarzmianie rzek” zostało podchwycone; jest powtarzane przez okolicznych wójtów i posłów związanych z regionem. Nie bez znaczenia dla losu rzek są europejskie dofinansowania na ochronę przeciwpowodziową.

Akcja angażuje coraz więcej organizacji i prywatnych osób w różnych polskich miastach. Jak dotąd w przygotowania włączyli się: Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, Klub Przyjaciół Dunajca, Klub Przyjaciół Raby, Inicjatywa Stop Przegradzaniu Rzek, Małgorzata Nieciecka i Martyna Biernacka (założycielki Wodnej Masy Krytycznej), Monika Kotulak (ekspertka w sprawie Białki z klubu Przyrodników), Sylvie i Krzysztof Derdaccy (Fundacja Europejskie Centrum Ziemi), Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów z Bytomia oraz Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, prześlemy obszerne i rzeczowe informacje na temat ratowania rzek w Polsce i nauczymy pleść warkocz. Zapraszamy do udziału w akcji Warkocze Białki!

W ramach przygotowań do akcji zapraszamy na wspólne plecenie warkocza na krakowskim Rynku – w sobotę 20.04.2013 o godz. 12 (przed Ratuszem). Pół godziny później na schodach ratusza rozpocznie się konferencja prasowa dotycząca projektu.

Więcej informacji: www.warkoczebialki.blogspot.com

Cecylia Malik. Malarka, performerka, aktywistka. Zdobywczyni tytułu „Kulturystka roku 2010” Programu III Polskiego Radia i „Artystka Roku 2010” plebiscytu „Gazety Wyborczej” w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury w roku 2012. Jej ostatnie projekty to: 365 Drzew, Ikonostas Miasto, Modraszek Kolektyw, 6 Rzek.

www.cecyliamalik.pl
+48 501 321 952
Informacje główne
27.04.2013 (sobota), godz. 12, Miejsce: przełom Białki przy Nowej Białej (okolice Nowego Targu)

29 April
Monday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia