Zapraszamy na oprowadzanie z Agnieszką Dwernicką (w języku polskim) po wystawie Wojna, jaką widzimy (w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie), które odbędzie się w sobotę, 10.06, o godz. 15.
Zachęcamy do lektury tekstu kuratorskiego Gordona MacDonalda
Miesiąc Fotografii odbywa się w Krakowie od 2001 roku, szczegółowy plan festiwalu jest dostępny na stronie Photomonth.com
Prace pięciu artystek zaproszonych do udziału w wystawie układają się w głośny antywojenny protest, choć każda z nich operuje inną techniką – kolaż, fotomontaż a nawet fotoksiążka. Piękne panie domu w stylu American glamour odkurzają zasłonę – a za nią widzimy wielkoformatowe zdjęcia z frontu (to kolaż Amerykanki Marthy Rosler).
Monica Haller jest z kolei autorką Veterans Book Project; fotoksiążki, które kojarzą się nam raczej ze ślubami i albumami z wakacji, u niej zawierają na przykład: przekrój budowy granatu, zdjęcie młodego marine czy weterana z łzą na policzku. Współautorami fotoksiążek były rodziny cywilów z Afganistanu, byli żołnierze, rodziny ofiar; przy pracy nad nimi, obok redaktorów i grafików, byli obecni terapeuci, według psychologicznej zasady książki jako kontenera trudnych emocji (book as a container).
Informacje główne
10.06.2017 (sobota), godz. 15
Informacje dodatkowe
Wystawa w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie
Kurator: Gordon MacDonald
Artystki: Lisa Barnard, Nina Berman, Monica Haller, Sophie Ristelhueber, Martha Rosler
Miejsce: parter
Organizator: Fundacja Sztuk Wizualnych
Mecenas główny: Fundacja Griffin Art Space
Przy wsparciu finansowym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa
Partnerzy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, LabLab
Wstęp z biletem na wystawę