Wyższa kultura mobilności, czyli ulica Dietla jako bulwar

W trakcie spotkania zastanowimy się nad tym, czy ulica Dietla może być przyjazna dla mieszkańców miasta, a szczególnie dla społeczności lokalnej. Nasi goście – Małgorzata Małochleb i Marcin Wójcik – pokażą nam, jak zamienić zastawione samochodami chodniki w strefy piesze, nie likwidując miejsc postojowych, zwiększając przepustowość ulicy i maksymalizując przestrzeń zieloną.

Małgorzata Małochleb. Od połowy lat 90. zaangażowana w działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej społeczeństwa. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru jako środka transportu w mieście. Jest trenerką i edukatorką, prowadzi szkolenia i warsztaty. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże to pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata, ale i najbliższą okolicę. Od 2011 roku prowadzi serwisibikekrakow.com, którego jest współpomysłodawczynią.

 

Marcin Wójcik. Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m. in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to – „wierzę w bloga”, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną, architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni. Od 2011 roku prowadzi serwisibikekrakow.com, którego jest współpomysłodawcą.

Nasi goście współpracują z Polską Zieloną Siecią. Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego zrzeszającą organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski. Jej celem jest rozwój w zgodzie z naturą. Działają poprzez budowanie obywatelskiego poparcia dla zrównoważonego rozwoju, tworzenie mechanizmów społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów oraz politykę globalnych korporacji, a także wspieranie ekorozwoju krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.

Materiały wizualne do spotkania przygotuje Maria Paszkowska.

Maria Paszkowska – studentka, absolwentka studiów pierwszego stopnia Architektury Wnętrz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach odwołuje się do zasad bioniki i upcyclingu oraz projektowania partycypacyjnego. Realizuje projekty dla indywidualnych odbiorców, a także dla firm i instytucji. Jej prace można było oglądać  m.in w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Bunkrze Sztuki i podczas Gadającego Psa w Pięknym Psie. Uczestniczyła w wielu inicjatywach projektowych takich jak Kramy 2011, Przemysły Kreatywne, Pechakucha. Finalistka ogólnopolskiego konkursu architektonicznego na aranżację Domu Kultury INSPIRO w Podłężu. Członek założyciel stowarzyszenia artystycznego ARSNICA.W wolnych chwilach podróżuje, najchętniej pod żaglami, a na co dzień wybiera jako środek transportu rower.

W ramach Po kapitalizmie, moduł: miasto
Informacje główne
26.04.2012 (czwartek), godz. 18:30
Informacje dodatkowe
Kuratorka projektu Po kapitalizmie: Aneta Rostkowska

04 May
Friday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia