KRAKOWSKI UNDERGROUND. Nowe legendy Krakowa

09.10.2022 – 13.11.2022

Krakowski Underground utworzyli klasycy polskiej sztuki współczesnej – Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki. Każdy z nich ma inny styl i inne ulubione medium, a mimo to doskonale czują się razem i skutecznie nakręcają własne talenty. Jak w dobrym małżeństwie – to, co dzieli, łączy.

Można śmiało powiedzieć – jakkolwiek zarozumiale to zabrzmi – że mitem założycielskim Krakowskiego Undergroundu jest Grupa Krakowska. Jednak tamci byli poważni, a ci przeciwstawiają się osławionemu krakowskiemu konserwatyzmowi w sposób ironiczny, prowokacyjny, inteligentny i dowcipny. Chcą działać niezależnie od praw rynku sztuki czy reguł instytucjonalnych. Ich z lekka anarchistyczna strategia bliska jest sercu Bunkra Sztuki, a na dodatek w Pałacu Potockich posiadamy przestrzeń ekspozycyjną przypominającą piwniczne wnętrza Galerii Krzysztofory.

Na wystawie pokażemy zarówno prace indywidualne, jak i kolektywne. Wspólnym dziełem jest seria obrazów z naciągniętych na blejtramy koców. W ich fabrycznych wzorach ci Undergroundyści doszukali się scen rodzajowych oraz podobieństw do sztuki innych artystów.

Najnowsze prace dokonują operacji na mitach i legendach Krakowa. Mamy tu wywrotowe koncepcje miejskiej flagi, dzieła odnoszące się do ikon artystycznych Krakowa – między innymi Kantora czy Beresia – oraz prowokacyjne przeróbki krakowskich legend. Obalony zostanie pomnik Adama Mickiewicza, a smok wawelski będzie zmuszony do konfrontacji z wrocławskim krasnalem. Przeanalizowana zostanie historia Wandy, co Niemca nie chciała, pojawi się też mopsiczka hrabiny Gypsia, której grób znajduje się w piwnicach Pałacu Potockich.

Czy te nowe legendy krakowskie mogą się przyjąć, czy te stare mity dają się odświeżyć? To można sprawdzić na wystawie Nowe legendy Krakowa w Bunkrze Sztuki, w Pałacu Potockich.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w sobotę 8 października o godzinie 18.

Informacje dodatkowe
9.10–13.11.2022

Jerzy Kosałka
Zbigniew Libera
Piotr Lutyński
Adam Rzepecki

Kuratorka: Martyna Sobczyk
Koordynator: Marcin Pańtak

09.10.2022 – 13.11.2022