TONY CRAGG

„Robert Hopper: Twoje wewnętrzne skupienie, po latach pracy gdzieś na zewnątrz, sugeruje, że odkryłeś, iż komunikowanie się jest bardziej efektywne, jeśli wyrasta z konkretnego kontekstu kulturowego i w nim się odbywa.
Tony Cragg: Nie. Wierzę, że zasady i metody komunikacji są bardziej uniwersalne i dotyczą wszystkich kultur. Co więcej, jej środki i techniki są dostępne większości społeczeństw. Problem polega na tym, że jesteśmy gatunkiem skupionym na własnym przetrwaniu i dlatego nie dostrzegamy tego potencjału w naszej aktywności. Pomyśl na przykład o tym, co dzieje się, gdy chcesz coś wyrazić i próbujesz to zapisać na papierze. Wiesz dobrze, co chcesz powiedzieć, ale kiedy to piszesz, zdajesz sobie sprawę, że dane słowo nie jest odpowiednie do opisania tego, co zamierzasz wyrazić. Czasem koniec zdania przesuwasz na początek i wstawiasz inne słowo. W taki sposób forma wypowiedzi dyktuje to, co chcesz powiedzieć. Zjawiska zewnętrzne, istniejące poza tobą i w dodatku nieożywione, takie jak papier i atrament, wpływają na formę, a przez to i na treść. Zaczynają z tobą współpracować i pomagają ci kształtować myśli. Może to nieprawda, że wiedziałeś, co chcesz powiedzieć. Czułeś, że przyszedł czas, aby spisać to, co chcesz powiedzieć, ale tak naprawdę dopiero poprzez pisanie coś stworzyłeś.
To samo dzieje się, kiedy pracujesz z kawałkiem gliny albo kamieniem. Tak dzieje się też w większym kontekście czasowym czy kulturowym. Dotyczy to zjawisk, które, jak się wydaje, znam i rozumiem, na przykład moich własnych prac sprzed dwudziestu lat. Wtedy nie potrafiłem tego wyrazić. Rozumienie mojej własnej twórczości rozwijało się wraz z nią”.
Robert Hopper, wywiad z Tonym Craggiem, 5 listopada 1996 roku

O KSIĄŻCE
rok wydania: 1997
redakcja: Łukasz Guzek
ISBN: 83-86905-18-2
liczba stron: 32
format: 29 cm × 23 cm
autorzy tekstów: Tony Cragg, Krzysztof Głuchowski, Łukasz Guzek, Robert Hopper
opracowanie graficzne: Modulus

SPIS TREŚCI
Tony Cragg, Articulated Column (fragment)
Robert Hopper, wywiad z Tonym Craggiem, 5 listopada 1996 roku
lista prac

WYSTAWA
Tony Cragg
wystawa monograficzna
kurator: Łukasz Guzek
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
Informacje główne:
1997
Informacje dodatkowe:
katalog towarzyszący wystawie