Pokaz filmu „Need for Speed” (2012) oraz spotkanie z Łukaszem Jastrubczakiem w ramach cyklu „black cube. Wideo z Kolekcji Bunkra Sztuki”.

„Need for Speed” jest hipnotyczną dokumentacją podróży Łukasza Jastrubczaka przez filmowe pejzaże południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

W filmie Jastrubczaka „Need for Speed” prosta, ciągnąca się w nieskończoność droga prowadzi przez miasta, autostrady oraz puste przestrzenie amerykańskiej pustyni, o której Jean Baudrillard pisał: „Jej definicja jest absolutna, granica inicjacyjna, kontury ostre, a przestrzeń nieubłagana. To obszar znaków wszechwładnej, nieuniknionej konieczności, lecz znaki te pozbawione są sensu, są arbitralne i nieludzkie; to znaki, które mija się, nie pojmując”. To dopiero w tym miejscu, poza czasem i kulturą mogą powstawać miraże. Tylko tu można wkroczyć w fikcję, rozpłynąć się w dawnych mitach i legendach. W swoim filmie Jastrubczak opuszcza samochód. Kurczowo trzymając w dłoni dziwny przedmiot, idzie przed siebie. Kamera wymierzona jest prosto w jego sylwetkę, coraz bardziej się oddalającą. Spojrzenie kamery nie umyka na boki, nie drga. To, co dzieje się poza obiektywem, jest nieistotne. Dla reżyserów kina awangardowego ważne było wchodzenie w filmowy świat oczami głównego bohatera. Razem z nim wyruszamy w drogę, jednak tak czy inaczej, znajdujemy się poza obiektywem kamery. Ten, którego obserwujemy, decyduje jednak o tym, co zobaczymy”.
Cytat za: Marta Kudelska, „Konceptualne miraże. Łukasz Jastrubczak w Bunkrze Sztuki”, obieg.pl.

Łukasz Jastrubczak (1984) – artysta multimedialny, tworzy prace wideo, instalacje, rysunki, efemeryczne obiekty i zdarzenia. Posługuje się strategiami artystów sztuki konceptualnej, nadając im melancholijną poetykę. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje wystawy indywidualne prezentował między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu (2008), Art in General w Nowym Jorku (2010), BWA w Zielonej Górze (2011) i w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (2012). Zwycięzca VI edycji konkursu „Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”. Współpracuje z Galerią Dawid Radziszewski w Warszawie. Mieszka i pracuje w Szczecinie.
Informacje główne
19.01.2016 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Endospory”, zrealizowane w ramach cyklu „black cube. Wideo z Kolekcji Bunkra Sztuki”
Kuratorka: Anna Lebensztejn
Współpraca: Karolina Vyšata
Partner: Kino Kijów. Centrum
Miejsce: sala OFF.Kijów, Kino Kijów, al. Krasińskiego 34
Wstęp bezpłatny

21 stycznia
czwartek