Bunkier. Czytelnia Sztuki

Miniatury o Sztuce. L. Nochlin, E.H. Gombrich, G. Pollock

Zaskakujące, dociekliwe, prowokacyjne i wzbogacające – Miniatury o Sztuce to ponadczasowe teksty osób, które ukształtowały dyskurs na temat sztuki, kultury wizualnej i historii. 

W kolejnej odsłonie cyklu Bunkier. Czytelnia Sztuki przyjrzymy się tej wyjątkowej kolekcjonerskiej serii ukazującej się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa i porozmawiamy o trzech wydanych dotychczas tytułach: O ciele Lindy Nochlin, O freskach E. H. Gombricha oraz najnowszym O Gauguinie Griseldy Pollock. Spotkanie z udziałem Magdaleny Ujmy oraz Katarzyny Bik poprowadzi Anna Świtajska. 

Linda Nochlin O ciele
(tłum. Agnieszka Nowak-Młynikowska)

Słynna historyczka sztuki i pionierka feminizmu Linda Nochlin bada, w jaki sposób, począwszy od końca XVIII wieku, rozczłonkowane, okaleczone i sfetyszyzowane wizerunki ludzkiego ciała stały się uosobieniem nowoczesnej wizji świata.

E.H. Gombrich O freskach
(tłum. Małgorzata Trzebiatowska)

Wielki historyk sztuki E.H. Gombrich dokonuje analizy malarstwa ściennego, począwszy od starożytnego Egiptu aż do XX wieku.

Griselda Pollock O Gauguinie
(tłum. Agnieszka Nowak-Młynikowska)

Griselda Pollock – historyczka sztuki, feministka oraz niestrudzona orędowniczka inkluzywności genderowej i rasowej – analizuje rasistowskie, seksistowskie i imperialistyczne podłoże dzieł Gauguina i innych artystów konkurujących o pierwszeństwo w europejskiej awangardzie lat 80. i 90. XIX wieku.

Dla kogo: dorośli.
Koszt: 5 zł
Zapisy nie są wymagane. 

Podczas spotkania będzie można kupić książki.

Magdalena Ujma – krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Pracuje w Cricotece i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kieruje czasopismem „Restart”. Wydała książkę „O krytyce” (2024). Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Sztuki AICA.

Katarzyna Bik – historyczka sztuki, krytyczka, dziennikarka, pisarka, specjalistka do spraw PR. Kilkanaście lat pracowała w Gazecie Wyborczej i drugie tyle w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka  kilku książek między innymi: monografii „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci pt. „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” oraz wielu portretów artystów i artystek.

Anna Świtajska – redaktorka naczelna i założycielka Wydawnictwa Smak Słowa. Ponad trzydzieści lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe z historii sztuki również na UG. 

fot. courtesy M. Ujma / K. Bik / A. Świtajska

14 czerwca
sobota
17:00