„Chleb prawie że powszedni”. Spotkanie z Angeliką Kuźniak

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie wokół pamiętników Zofii Stryjeńskiej – malarki i jednej z najważniejszych postaci polskiego międzywojnia.

O artystce opowie Angelika Kuźniak, autorka nominowanej do nagrody Nike biografii „Stryjeńska. Diabli nadali” oraz współredaktorka pamiętników „Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia”, które 9 listopada ukażą się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Spotkanie odbędzie się w środę 16 listopada o godz. 18 w Bunkrze Sztuki.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Na spotkaniu będzie można kupić książkę. Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Czarne.

***

Zofia Stryjeńska (ur. 13 maja 1891 r. w Krakowie) – malarka, graficzka, ilustratorka, scenografka, projektantka plakatów, zabawek i tkanin; w 1911 roku w męskim przebraniu rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium; autorka takich cykli, jak Bożki słowiańskie, Polskie bajdy, Tańce polskie. Jej prace wystawiane były m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1919), Nemzeti Szalon w Budapeszcie (1926), Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie (1926), Muzeum Przemysłu Artystycznego we Lwowie (1932), Brooklyn Museum of Art w Nowym Jorku (1933), Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie (1935) oraz na Biennale w Wenecji (1920, 1932). Laureatka złotego medalu za prace ilustratorskie na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929), srebrnego na na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Religijnej w Padwie (1931) oraz złotego na XVIII Biennale w Wenecji (1932); została również odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1930) oraz wyróżniona przez Fundację im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku za całokształt dorobku artystycznego (1971); związana z Warszawą i Zakopanem, okres powojenny spędziła we Francji i Szwajcarii. Zmarła w Genewie w 1976 roku.

Angelika Kuźniak – autorka opowieści reporterskich „Marlene” (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.  „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”.



Informacje główne
16.11.2016 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
Miejsce: Bunkier Sztuki (Plac Szczepański 3a, Kraków), „Pawilon Wystawowy”
Wstęp bezpłatny
Spotkanie realizowane w ramach projektu „Praktyki różnorodności. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

10 kwietnia
poniedziałek