Ewa Zarzycka, Adéla Součková – performanse w ramach wystawy Orient

Spotkanie inaugurujące program performansów towarzyszących wystawie ORIENT. Performansy odbywać się będą w specjalnie do tego celu zaprojektowanej przestrzeni performatywnej stanowiącej przedłużenie wystawy. W ramach cyklu odbędą się wystąpienia starszych i młodych artystów, reprezentantów tzw. „Nowego Wschodu” czyli regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Program kolejnych spotkań:
23.10.2018 (wtorek), godz. 18, performerki: Marta Trektere i Anni Puolakka
13.11.2018 (wtorek), godz. 18, performer: Wojciech Kosma
27.11.2018 (wtorek), godz. 18 performerki: Lenka Klodová i Maria Metsalu
7.12.2018 (piątek), godz. 18, performerzy: Jiří Kovanda, Romana Drdová

Ewa Zarzycka (1953) – autorka fotografii, filmów i performansów, jak również notatek z pogranicza literatury i rysunku. Studiowała m.in. w Pracowni Działań i Struktur Wizualnych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Medium fotografii i filmu, od których artystka zaczynała w latach 80., stopniowo zastąpił performans, ale  artystka znów sięga po kamerę wideo i dyktafon. W swojej sztuce czerpie z życia codziennego, a pamięć i przeszłość traktuje jako coś, co nigdy nie stoi w miejscu i co można wciąż odczytywać na nowo. Często pracuje na archiwach. Wystawy indywidualne artystki odbyły się m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, w Galerii BWA w Zielonej Górze, w galerii lokal_30 w Warszawie. Brała udział m.in. w wystawach zbiorowych Lochy Manhattanu (różne lokacje, Łódź, 1989), Kobieta o kobiecie  (Galeria Bielska BWA, Bielsko Biała, 1996) oraz w licznych festiwalach, m.in. Nieme Kino w łódzkim kinie „Strych” i Biennale Nowej Sztuki w Zielonej Górze. Występowała w spotkaniach performansach, takich jak Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji w Piotrkowie Trybunalskim, Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty” w Sokołowsku, Performance Platform w Lublinie. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji „Moje Archiwum” Andrzeja Ciesielskiego i Lubelskiej Zachęty. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Adéla Součková (1985) – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie i stypendystką Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds. Od czerwca do września 2017 roku, dzięki wsparciu Centrum Sztuki Współczesnej FUTURA oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, była rezydentką w ramach Art in General w Nowym Jorku.  Součková stworzyła złożony i krytyczny język obrazów, obejmujący połączenie grafiki, performansu, instalacji, wideo, poezji i dźwięku. Jej performanse poprzez wykonywanie rysunków na żywo i towarzyszące im opowiadanie badają relacje pomiędzy krajobrazami przyrody, polityki i umysłu. Według niej grafika jest uchwyceniem istoty filozofii.  Součková uczestniczy w licznych wystawach w całej Europie, często prowadzi warsztaty na temat ruchu w grafice oraz różnorodnych strategii łamania stereotypów w odniesieniu do grafiki przyjętych przez uniwersytety i galerie. Jest też autorką dwóch książek: The Atlas of Underskin Experience (Ausdruck Books, 2012), Questions (Divus, 2014). Mieszka i pracuje w Pradze i Berlinie.

 
Informacje główne
09.10.2018 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Karpackie łąki cyfrowe
performerki: Ewa Zarzycka, Adéla Součková (współautorka wideo Kristýna Bartošová)
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, I piętro, przestrzeń performatywna wystawy Orient

11 października
czwartek