Grupa miękkich spekulacji (Soft Speculation Group)

warsztaty performatywne cz. I

Zapraszamy do udziału w warsztatach, które są częścią trzeciej odsłony projektu Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Archiwa miękkich spekulacji. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą podążać śladem notatek i zapisów akcji performatywnych Marii Pinińskiej-Bereś, wchodząc z nimi w dialog i traktując je jako punkt wyjścia do spekulatywnej eksploracji.

Intencją warsztatu jest uruchomienie kolektywnej wyobraźni poprzez wspólne zastanawianie się nad innymi sposobami doświadczania archiwum. Sięgając po miękkie narzędzia spekulacji, elementy gry i subtelne formy aktywizacji cielesnej, będziemy łączyć materialne ślady działań artystki ze współczesnymi tekstami – zarówno teoretycznymi, jak i lirycznymi. 

Zakorzenione w praktykach codzienności prace Marii Pinińskiej-Bereś, w których artystka często sięgała po tkaniny, elastyczne struktury i plastyczne wypełnienia, ustanawiają miękkość jako właściwość materialną, ale też jako sposób działania. Miękkość w praktyce artystki nie jest bierna – to forma sprawczości, która działa na styku intymności i performansu, delikatności i siły, prywatnego i publicznego. 

Czy można myśleć o miękkości, która kształtuje nasze współczesne doświadczenie rzeczywistości? A może jako o strategii przetrwania w późnym kapitalizmie – miękkich, ale radykalnych sposobach istnienia i działania, które wyłaniają się w odpowiedzi na zmieniające się warunki? Jakie inne nieoczywiste powiązania mogą się ujawnić w kontakcie z tymczasowym, fragmentarycznym archiwum Marii Pinińskiej Bereś?

Aleksandra Knychalska pracuje z eksperymentalnymi formami pedagogicznymi – ten warsztat to kontynuacja jej praktyki, m.in. w Kem Szkole, gdzie edukacja i sztuka splatają się w procesach kolektywnego myślenia i uczenia się. Warsztat jest autorskim projektem przygotowywanym we współpracy z Olgą Konik i stanowi część szerszego projektu badawczego. 

Warsztat składa się z dwóch części, każda trwa 3 godziny (sobota, 12.04, godz. 16:00–19:00 i niedziela, 13.04, godz. 16:00–19:00) Zajęcia mają charakter otwarty i eksperymentalny. 

Grupa: 15 osób.
Język: Warsztat odbędzie się w języku polskim, jednak niektóre materiały będą dostępne w języku angielskim – w razie potrzeby będziemy sobie wzajemnie pomagać w tłumaczeniu.|
Dla kogo? Warsztat jest otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych innymi, otwartymi na spekulacje formami pracy z archiwum – nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a niejasne pojęcia będziemy wspólnie rozpakowywać, tak by doświadczenie było dostępne i angażujące dla każdego.
Cena: 10 zł za dwa dni warsztatów

Zapisy: Osoby zainteresowane udziałem proszone są o krótką odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcesz dołączyć do warsztatu? Odpowiedź prosimy przesłać na adres: ola.knychalska@gmail.com

Maria Pinińska-Bereś, dokumentacja performansu Kobieta z drabiną, 1995, fot. P. Chawiński, Kolekcja Bunkra Sztuki

12 kwietnia
sobota
16:00 – 19:00
WARSZTAT
Dla kogo:
DOROŚLI