Serdecznie zapraszamy na promocję książki Grzegorza Kowalskiego „Pytania”.
Spotkanie z autorem poprowadzi Dominik Kuryłek.
Sala Audiowizualna
Wstęp wolny

Tak na pytanie „Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot?” zadane przez Grzegorza Kowalskiego w 1979 roku odpowiedział Theo Jeuken: „Cały ten komfort, który przynosi technika. Podłącz je do prądu i oto są – twój wentylator, telefon, odkurzacz, toster. W podobnie techniczny sposób wykorzystuje się często człowieka. Użyj go, ale nie miej do niego żadnych uczuć!”.

A tak Kowalski opisywał proces powstawania „Pytań”:

„Gdy rodzą się dręczące pytania – staram się zadawać je kilku jeszcze osobom i poznać ich reakcje. Tworzy się suma reakcji, wypowiedź już nie tyle moja, co nasza. Wielość refleksów odbitych, jak w zwierciadłach, w cudzych doświadczeniach. Ktoś, kto potrzebował kontaktu z dziełem, zostaje włączony w proces jego powstawania”.

Zorganizowane w Bunkrze Sztuki spotkanie będzie okazją do bliższego przyjrzenia się książce Grzegorza Kowalskiego, która przypomina trzy akcje-pytania z przełomu lat 70. i 80, kiedy to artysta współtworzył środowisko warszawskiej galerii Repassage: „Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem?” (1977–1978), „Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot?” (1979) oraz „Czy chciałbyś powrócić do łona matki?” (1981–1987). Dla Kowalskiego, który znał Oskara Hansena oraz jego teorię Formy Otwartej, sztuka była formą komunikacji. Egzystencjalnymi pytaniami prowokował przyjaciół, znajomych, a czasami również przypadkowe osoby do tego, by zajrzeli w siebie. Odpowiedzi – krótkie teksty i pozowane fotografie – zestawiał jako tableaux lub książki artystyczne.

Grzegorz Kowalski (ur. 1942). Artysta i pedagog, z uporem zacierał granice między życiem i sztuką. W latach 70. współtworzył środowisko galerii Repassage w Warszawie, gdzie sztuka służyła poznaniu samego siebie oraz drugiego człowieka, stawała się narzędziem komunikacji. Artyści (i nie tylko) nawzajem uczestniczyli w swoich przedsięwzięciach, działali wobec innych i z innymi. Kowalski kolekcjonował przedmioty noszące ślady właścicieli (buty, rękawiczki, walizki), prowokował sytuacje w galerii i własnej pracowni, fotografował. Interesowały go problemy egzystencjalne – człowiek, pojmowanie życia i śmierci, relacje międzyludzkie.

Dominik Kuryłek (ur. 1979). Historyk i krytyk sztuki, kurator. Pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie. Stały współpracownik pism „Ha!art” i „Obieg”. Współautor „Krótkiej historii Grupy Ładnie”. Autor licznych tekstów o sztuce publikowanych na łamach polskiej prasy i w katalogach wystaw. Stypendysta American Center Foundation (2007/2008).

 

Grzegorz Kowalski, „Pytania”
Redakcja: Grzegorz Kowalski, Karol Sienkiewicz
Tekst: Karol Sienkiewicz
Projekt graficzny i skład: Honza Zamojski
Współpraca redaktorska: Gunia Nowik, Patrick Komorowski / Pola Magnetyczne
Korekta merytoryczna: Maryla Sitkowska
Sekretarz redakcji: Katarzyna Rosicka
Wydanie I, © 2014 Mundin sp. z o.o., Poznań
http://mundin.org/pl/books/ksiazki-pytania

Informacje główne
9.04.2015 (czwartek), godz. 18

10 kwietnia
piątek