Rodzinne poranki literackie

spotkanie z Joanną Rusinek i Michałem Rusinkiem wokół książki „Guzik. O Janie Brzechwie dla dzieci”

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z cyklu Rodzinnych Poranków Literackich. Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, o godzinie 11:00 spotkamy się z ilustratorką Joanną Rusinek i pisarzem Michałem Rusinkiem, autorami książki „Guzik. O Janie Brzechwie dla dzieci” (Wydawnictwo Poznańskie).

Pamiętacie osobliwe pomysły kaczki-dziwaczki? Spryt i kłamstewka lisa Witalisa czy uczuciowe perypetie żurawia oraz czapli? Wielu z was na pewno odbyło niezapomnianą podróż do magicznej Akademii Pana Kleksa. Nie byłoby tych wszystkich utworów, gdyby nie Jan Brzechwa – prawnik, którego bardziej niż do paragrafów i kodeksów ciągnęło do pisania. W dzieciństwie fascynowały go magiczne miejsca takie jak teatr czy parowozownie. Kolekcjonował też… guziki. Wszystko to niewątpliwie wpłynęło na jego twórczość.

Podczas spotkania z autorem i ilustratorką „Guzika” – Michałem Rusinkiem i Joanną Rusinek – będziemy rozmawiać o książce, jej bohaterze, o wierszach i o pracy naszych gości. Będzie ono okazją do rozmów i dyskusji, a także punktem wyjścia dla wspólnej zabawy plastyczno-słownej.

Na spotkaniu będzie można nabyć książkę i zdobyć autograf!

Dla kogo: dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Wymagane zapisy: edukacja@bunkier.art.pl
Koszt: 30 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie

Joanna Rusinek

Absolwenta wydziału Grafiki na krakowskiej ASP. Na co dzień zajmuje się ilustracją książkową i prasową. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt projektów, w tym opracowanie takich tytułów jak Piotruś Pan czy Jan Brzechwa dzieciom, Samotny Jędruś Wojciecha Widłaka, Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą Agnieszki Frączek, Pamiętnik grzecznego psa Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz… i wiele innych. Ilustrowała także książki swojego brata, Michała Rusinka, m.in.: Mały Chopin (publikacja w kilkunastu językach na całym świecie), Wierszyki domowe, Wierszyki rodzinne, Kefir w Kairze, Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości oraz Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci.

Ilustrowana przez nią książka Jarosława Mikołajewskiego Wędrówka Nabu zdobyła Nagrodę Książka Roku 2022 IBBY w kategorii specjalnej Dziecko jest najważniejsze.

Michał Rusinek

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Jest profesorem na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN.

fot. Daniel Bravo / Edyta Dufaj

01 czerwca
niedziela
11:00
Dla kogo:
DZIECI