Spotkanie z Fluddem – Quadratum Nigrum

Podczas spotkania w Bibliotece Jagiellońskiej członkowie kolektywu Quadratum Nigrum pochylą się nad kluczowym dla projektu starodrukiem Utriusque Cosmi … Historia (1617) autorstwa angielskiego myśliciela, doktora medycyny, filozofa i alchemika Roberta Fludda (1574–1637).

Robert Fludd (ur. 1574 Milgate, zm. 1637 Londyn) – właściwie Robertus de Fluctibus, doktor medycyny i alchemik, filozof przynależący do renesansowej tradycji hermetyczno-kabalistycznej zapoczątkowanej przez  Pica della Mirandolę i Marsilia Ficina.

Był synem Sir Thomasa Fludda – wysokiej rangi urzędnika na dworze królowej Elżbiety I i członka Parlamentu – oraz Elisabeth Andrews Fludd. W 1591 roku rozpoczął studia w St. John’s College w Oksfordzie, uzyskując w 1598 roku tytuł magistra. Pomiędzy 1598 i 1604 rokiem podróżował po Europie kontynentalnej, pogłębiając wiedzę w zakresie medycyny, chemii i hermetyzmu. Po powrocie do Anglii rozpoczął studia w Christ Church w Oksfordzie, uzyskując w 1605 roku tytułu doktora medycyny, i osiadając następnie w Londynie. Jego rewolucyjne jak na owe czasy poglądy na temat funkcjonowania ludzkiego ciała spowodowały, że dopiero po kilkukrotnych próbach został w 1609 roku przyjęty do Kolegium Medyków. Był zwolennikiem myśli różokrzyżowców i autorem Apologia Compendiaria, w której rozprawiał się z zarzutami o herezję. Jego najbardziej znanym dziełem jest Utriusque Cosmi, Maioris scilicet et Minoris, metaphysica, physica, atque technica Historia (1617), zestawiające wszechświat (makrokosmos) z organizmem człowieka (mikrokosmos).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o wcześniejsze zadeklarowanie uczestnictwa. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: lebensztejn@bunkier.art.pl

Spotykamy się przed wejściem do starego gmachu Biblioteki Jagiellońskiej od strony Muzeum Narodowego.

Współpraca:


Informacje główne
21.05.2015 (czwartek), godz. 14
Informacje dodatkowe
wydarzenie towarzyszące wystawie Fiat Lux
kuratorka: Anna Lebensztejn
miejsce: sala konferencyjna w starym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy

22 maja
piątek