Teoretyczne źródła awangardy

Adam Nehring oprowadza po wystawie „Daj mi wszystko”

Bunkier Sztuki oraz uhonorowane darem Andrzeja i Teresy Starmach muzeum MOCAK zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Daj mi wszystko”. Po ekspozycji oprowadzi edukator Adam Nehering.

Osoby uczestniczące w oprowadzaniu pt. „Teoretyczne podstawy awangardy” będą mogły nie tylko zapoznać się z twórczością prezentowaną na wystawie „Daj mi wszystko”, – twórczością tak istotnych figur jak m.in. Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior czy Tadeusz Kantor – ale także z wybranymi zagadnieniami teoretycznymi, eksplorowanymi w czasach awangardy i neoawangardy.

Prezentowane na wystawie dzieła stanowić będą punkt odniesienia dla szerszej opowieści o sztuce abstrakcyjnej, asamblażu i konceptualizmie. Tytuł Teoretyczne podstawy awangardy ma w sobie dwuznaczność. Z jednej strony sugeruje, że sztuka awangardowa wyrastała bezpośrednio z refleksji teoretycznej. Z drugiej – słowo „teoretyczne” odczytać można jako domniemane, dyskusyjne, nieudowodnione. W ramach oprowadzania postaram się odpowiedzieć na pytanie: czy teoria była dla praktyk awangardowych kluczowa (czy była siłą napędową), czy też była wobec nich wtórna?

Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Koszt: wejście w ramach biletu na wystawę. Nie obowiązują zapisy.

Adam Nehring – edukator Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak i doktorant UKEN w Krakowie. W 2021 r. ukończył studia magisterskie na wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka). W ramach swojej praktyki artystycznej tworzy instalacje i obiekty malarskie. Prezentował swoja twórczość m.in. w ramach Przeglądów Sztuki Survival, wystaw pokonkursowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz wystawach zbiorowych w Galerii HOS, Turnus na Wolskiej (WGW 2023), Fundacji Stefana Gierowskiego, Rondzie Sztuki, MOS Gorzów i innych.

fot. Martyna Szulakiewicz-Gaweł

09 lipca
wtorek
17:00
OPROWADZANIE