Projekt Voina-Wanted w Krakowie jest częścią międzynarodowej kampanii protestacyjnej przeciwko naruszaniu praw człowieka i wolności wypowiedzi, prześladowaniu artystów i działaczy społecznych – nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie. Na spotkaniu Alex Plucer-Sarno ma zamiar opowiedzieć o Grupie Voina, przedstawić jej dotychczasowe działania, które mają wesprzeć więźniów politycznych, być gestem solidarności z ludzkimi tragediami i ofiarami humanitarnych i ekologicznych katastrof. Artysta przedstawi krótkometrażowe filmy ukazujące historię grupy i przeprowadzone do tej pory akcje, które są street-artowym testem, badającym zgodność praw obywatelskich. Test ten był i jest częścią walki prowadzonej przez grupę z totalitarnym reżimem. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu o Krakowie zrealizowanego przez grupę w ostatnich tygodniach.

Prowadzący: Marcin Gołębiewski, Aneta Rostkowska

Voina to rosyjska organizacja artystyczna powstała w 2005 roku. Jej założycielem był, już nieżyjący, Dymitij Prigow. Po jego śmierci Voinę reaktywowali Oleg Vorotnikov i Natalia Sokol, zrezygnowano jednak z funkcji lidera, dając możliwość wszystkim aktywistom do przeprowadzania samodzielnych akcji. Obecnie zgromadzenie liczy około dwustu członków. Najbardziej rozpoznawalne postaci formacji to, m.in.: Filip Kostenko, Leonid Nikołajew i Aleksiej Plucer-Sarno. Ich krytyczna i zawsze społecznie zaangażowana twórczość ma charakter interdyscyplinarny; łączy w sobie performance, street art i inne dziedziny sztuki.

Recepcja twórczości Voiny nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem odbiorców, a poprzez polityczne zaangażowanie, jest na celowniku władz i służb bezpieczeństwa. Aktywiści, przesyceni poczuciem niesprawiedliwości, zatrwożeni sytuacją polityczną, powszechnym łamaniem praw człowieka w ich kraju, a także rozprzestrzeniającymi się konsumpcjonizmem i homofobią, dokonują artystycznych przedsięwzięć (którym najbliżej do performance’u) w szeroko pojętej przestrzeni publicznej, do której, poza ulicami Petersburga czy Moskwy, zaliczyć można hipermarkety, restauracje typu fast food, muzea, metro.

Do najefektowniejszych akcji grupy należą: Członek więźniem FSB – członkowie Voiny na moście zwodzonym na Newie w Sankt Petersburgu w 23 sekundy namalowali 65-metrowego penisa, który w momencie podniesienia mostu stawał – na kształt członka w stanie wzwodu – naprzeciwko rosyjskiej siedziby FSB (dawnej KGB) i Przewrót pałacowy – przedstawiciele grupy w nocy przewrócili kilka zaparkowanych aut milicyjnych celem wymuszenia na Rosji zmiany systemu prawnego oraz pokazania, że obecny aparat państwowy nie rządzi się żadną logiką. Ich wywrotowa i bezkompromisowa twórczość sprawia, że są pod ciągłą obserwacją władz, regularnie trafiają do aresztu, a wielu z nich ma zakaz opuszczania kraju.

Alex Plutser-Sarno jest związany z grupą Voina od 2005 roku. Zmienia miejsca zamieszkania w ramach rozpoczętej w 2011 roku akcji Voina-Wanted, przeprowadzanej w największych miastach na całym świecie, m.in. w Barcelonie, Zurichu, Nowym Jorku, Londynie, Wiedniu, Pradze, Berlinie i wielu innych.

www.artboomfestival.pl/pl/80/3/63/Grupa-Voina
Informacje główne
21.06.2012 (czwartek), godz. 18:30
Informacje dodatkowe
W ramach po kapitalizmie, moduł: sztuka.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Grolsch ArtBoom Festival.

22 czerwca
piątek