„zajęczy żar"

Stanisław Kalina Jaglarz w rozmowie z Georginą Gryboś

Galeria Bunkier Sztuki oraz Wydawnictwo Warstwy zapraszają na spotkanie wokół książki poetyckiej „zajęczy żar” Stanisława Kaliny Jaglarza – autora nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Rozmowa odbędzie się 30 maja o godz. 17:00 i poprowadzi ją Georgina Gryboś.

„zajęczy żar” to jednocześnie pieśń miłosna, pieśń pochwalna i tren. Akcja dzieje się w lesie, na łące, pod ziemią, a głównym bohaterem jest natura. Autor w unikatowy sposób snuje swoją opowieść, a jego fraza przypomina rozrastającą się w nieskończoność grzybnię. To także na wskroś cielesny tom – człowiek pochylony nad ziemią czy spleciony w miłosnym uścisku jest takim samym elementem krajobrazu, jak wysoka trawa czy krzew.

Poetycka fraza pokrywa tu wszystko – pestki, ptaki, błoto czy świerszcze – i zostaje w czytelniku na dobre. Autorowi udało się stworzyć język przyrody, w którym jest miejsce na życie, śmierć, piękno i brzydotę. „zajęczy żar” to wersy dla roślin, ludzi i zwierząt.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę.

Dla kogo: dorośli
Koszt: 5 zł
Zapisy nie są wymagane.

Stanisław Kalina Jaglarz – poeta, autor tomiku „gościć sójki” (Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej 2022), za który był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (za debiut) oraz tomiku „zajęczy żar” (Wydawnictwo Warstwy 2024); tłumacz książki Ołeksandra Awerbucha (z ukraińskiego) „Pieśni gniewu i tęsknoty” (Wydawnictwo Pogranicze 2024); w 2025 ukazał się tomik „Šumina rebra” – wybór wierszy z dwu tomów (dokonany przez Julię Fiedorczuk) przetłumaczony na język serbski przez Milę Gavrilovic – wydany z inicjatywy Polskiego Instytutu w Belgradzie w wydawnictwie Književna radionica Rašić. Jego wiersze w tłumaczeniu Miry Rosenthal znajdują się na międzynarodowej platformie poetyckiej Versopolis.

Georgina Gryboś – redaktorka programowa Radia Kraków Kultura, dziennikarka Radia Kraków; prowadzi programy kulturalne oraz autorskie, w których zajmuje się głównie literaturą i zagadnieniami z nią związanymi; autorka bloga literackiego „Literacka Kavka”. Nominowana do nagrody PIKowy Laur w 12. edycji konkursu w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”. Podcast Literackiej Kavki wymieniano, jako jeden z dziesięciu najlepszych podcastów o literaturze w „Twojej Księgarni” magazynie czytelników oraz polecano w Tygodniku Powszechnym. W 2019 roku głosami czytelników i czytelniczek zwyciężyła w plebiscycie organizowanym przez opowiemci.pl w kategorii najlepszy Fanpage na Facebooku – poświęcony literaturze i czytelnictwu, a w 2021 roku otrzymała nagrodę w kategorii Dziennikarz/Dziennikarka literacka. Jej działalność została również doceniona przez Redakcję portalu granice.pl. Znalazła się w gronie najbardziej wpływowych twórczyń i twórców internetowych w kategorii „Profesjonaliści” w 2023 roku. 

fot. courtesy S. K. Jaglarz / G. Gryboś

30 maja
piątek
17:00