Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie Prabhakara Pachputego i Rupali Patil. Dwugłos Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Marzenny Jakubczak nawiązywać będzie do tytułowej figury zwiastunek chaosu, wskazując na jej genezę i możliwe multikulturowe interpretacje.

„Kobiety w kopalni przynoszą pecha”. „Patronką górników jest kobieta – św. Barbara” – Prabhakar Pachpute i Rupali Patil w czasie pracy nad wystawą w Bunkrze Sztuki przyglądali się temu rozdźwiękowi między szacunkiem i niepewnością wobec kobiety a kojarzoną z nią wręcz klątwą. Ten nie do końca wyraźny i jednoznaczny stosunek do kobiety i często mitycznie postrzegana jej figura (przybierająca w ikonografii postać Matki Polki), zderzona z podobnie funkcjonującą w indyjskiej kulturze Bharatmatą (Matką Indią) są wątkami mówiącymi o kulturowych przepływach i łączącym różne aspekty funkcjonowania odmiennych wobec siebie – choćby geograficznie – społeczeństw.

O kobietach pracujących w kopalniach oraz swojej pracy badawczej opowie Karolina Baca-Pogorzelska. Towarzyszyć jej będzie dr hab. Marzenna Jakubczak, która nakreśli szerszy kontekst figurze „zwiastunek chaosu”.

O uczestniczkach dwugłosu:

KAROLINA BACA-POGORZELSKA (1983) – dziennikarka, w latach 2003–2016 związana z „Rzeczpospolitą”, od 2016 roku z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Od 10 lat zajmuje się problematyką sektora węglowego. Wraz z fotografem Tomaszem Jodłowskim wydała trzy książki w ramach projektu Górnictwo2_0: „Ratowników. Pasję zwycięstwa” (Warszawa 2015), „Babską szychtę” (Warszawa 2014) i „Drugie życie kopalń” (Warszawa 2013) . Inżynier górniczy drugiego stopnia.

MARZENNA JAKUBCZAK – dr hab., profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Specjalizuje się w filozofii Wschodu, filozofii umysłu oraz filozofii kultury. Jest autorką i redaktorką książek, a także wielu artykułów poświęconych klasycznej filozofii indyjskiej, orientalnej mistyce, interkulturowej estetyce oraz wybranym zagadnieniom gender studies, w tym wizerunkom kobiecości w tradycji hinduskiej i buddyjskiej. Oprócz pracy naukowej zajmuje się także popularyzacją wiedzy o pozaeuropejskich tradycjach filozoficznych i duchowych, prowadząc m.in. wykłady dla uczestników kursów nauczycielskich hatha jogi.
Informacje główne
5.04.2017 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenia związane z wystawą Prabhakara Pachputego i Rupali Patil – „Zwiastunki chaosu”
Miejsce: sala audiowizualna lub przestrzeń wystawiennicza
Wstęp bezpłatny

06 kwietnia
czwartek