
Dzieła sztuki trafiające do kolekcji zostają wpisane w sieć instytucjonalnych procedur: restrykcyjnych systemów klasyfikacji, pomiarów, obostrzeń konserwatorskich i norm ekspozycyjnych. Unieruchomienie w muzealnych magazynach sprzyja osadzaniu się kurzu, blaknięciu i wietrzeniu znaczeń i emocji, które towarzyszyły procesowi powstawania dzieła. Podczas gdy podskórną siłą sztuki jest ciągły ruch i poszukiwanie nowych sposobów opowiadania, kolekcja jest tym, co pozostaje po działaniu.
W trwającym pół roku projekcie Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki osoby związane ze Szkołą Doktorską Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w ramach eksperymentalnego programu badawczego podejmują się interpretacji zbiorów Bunkra Sztuki. Zastosowane przez nie narzędzia, które posłużą do odczytania wybranych dzieł z Kolekcji, wyrastają z różnych strategii twórczych: od praktyk zorientowanych na konserwację dzieł sztuki, przez rysunek, po działania konceptualne i performatywne.
Inicjowany przez doktorantów i doktorantki gest narratywizowania obiektów ujawnia nowe konteksty Kolekcji Bunkra Sztuki jako zbioru domagającego się opowiedzenia na nowo. W procesie uruchamiania wybranych dzieł wpisany w nie czas przeszły dokonany zostaje zmieniony na ożywczy tryb przypuszczający. Uśpiony potencjał prac wydobytych z zacisza magazynów wchodzi w fazę ponownych testów.
Potraktowanie Kolekcji Bunkra jako punktu wyjścia związane jest ze świętowanym przez Galerię jubileuszem. W 2025 roku obchodzimy 60-lecie otwarcia Galerii – wówczas funkcjonującej jako Miejski Pawilon Wystawowy – oraz 30-lecie nadania naszej instytucji nazwy Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Z tej okazji chcemy w sposób szczególny pochwalić się naszymi zbiorami, które liczą 450 prac autorstwa ponad 170 artystów z 20 krajów. Trzon Kolekcji stanowią dzieła nabywane po zakończeniu odbywających się w Bunkrze wystaw i akcji artystycznych.
Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Odsłona 1. Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: odsłona 2. Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: odsłona 3.Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki
Odsłona 4.: Close reading
Close reading oznacza uważne czytanie – kilkukrotną, pogłębioną lekturę krótkiego fragmentu tekstu, dokładne przyglądanie się mu, uwrażliwianie na zawarte w nim sensy. Jako metoda interpretacji zakłada skupienie się na tym, co jednostkowe, odcięcie od nadmiernej liczby kontekstów. Pozwala zobaczyć dany fragment takim, jaki jest – w pewien sposób go oswoić, a czasem wejść z nim w bardziej osobistą relację. Pojęcie to, choć budzi skojarzenia ze szkolnym ćwiczeniem, przeniesione do sfery prywatnej nabiera także innych znaczeń. Zawarta w samej nazwie bliskość może określać osobistą więź, jaka wykształca się czasem między czytelnikiem a jego lekturą. Zdaje się odsyłać nas do momentów, w których czytanie staje się czynnością niemal intymną, sama książka – istotnym elementem naszej codzienności.
Seria obrazów Michała Stonawskiego nawiązuje właśnie do takich sytuacji. Stwarzając iluzję obcowania z faktycznymi papierowymi obiektami, artysta malarsko odwzorowuje książki noszące ślady częstego użytkowania. Widoczne na nich przetarcia, pęknięcia czy plamy podkreślają indywidualny charakter każdego z egzemplarzy, wskazując przy tym na ich historię – determinowaną przez sposób i częstotliwość czytania, a więc nierozerwalnie związaną z historią czytelnika.
Przedstawienia konkretnych przedmiotów okazują się więc poniekąd portretami ich właścicieli, a literackie i pozatekstowe opowieści zdają się w szczególny sposób na siebie nakładać.
Prace Magdaleny Skroleckiej ukazują przeciwne, bo niematerialne oblicze lekturowej bliskości. Odnoszą się do efemerycznych obrazów powstających w umyśle osoby czytającej, są wrażeniowym zapisem literackich intuicji. Każda z trzech ruchomych ilustracji przygotowana została na podstawie konkretnego, indywidualnie zinterpretowanego fragmentu powszechnie znanej powieści, jest efektem czule przeprowadzonego close readingu. Dokonując wyboru tekstów, artystka skupiła się na wątkach związanych ze światem natury – często marginalizowanym aspekcie dzieł literackich. W osobistej lekturze wydobywa na pierwszy plan to, co zwyczajowo pozostaje w tle, pokazując potencjał zaangażowanego czytania.
Zestawieniu tych dwóch perspektyw towarzyszy przestrzeń przygotowana z myślą o osobach odwiedzających wystawę, które zostają zaproszone do podzielenia się własnymi ujęciami „bliskiego czytania” – na podstawie dostarczonych tekstów lub prywatnych doświadczeń, upodobań i intuicji.
8.05– 1.06.2025
Autorka koncepcji: MagdalenA Skrolecka
Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki
Bunkier Sztuki & Szkoła Doktorska ASP w Krakowie
współorganizatorzy

Opieka merytoryczna: dr Marta Lisok
Współpraca kuratorska ze strony Bunkra Sztuki: Agnieszka Sachar
Zespół badawczy: Józef Gałązka, Maria Kisiel-Jarek, Aleksandra Knychalska,
Anna Litwin, Magdalena Skrolecka, Katarzyna Smożewska, Ewa Szlachetka-Depak