Miasta w Komie i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska | Kultura ponad prawem

07.05.2013 – 12.05.2013

Wystawa filmów z cyklu Kultura ponad prawemCezary Ciszewski z Miast w Komie i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska oddają głos artystom.

Na otwarciu wystawy pojawi się Cezary Ciszewski, twórca filmów, oraz Kamil Śliwowski i Jakub Danecki z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Czy kultura faktycznie może być nielegalna? Kto ma większe prawo do dzieła od jego twórcy? Czy artysta może zarabiać inaczej niż za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania, których zasad działania nikt z nich nie rozumie?

„Pojęcie legalne-nielegalne jest zawsze podejrzane. W przypadku wielu rzeczy trudno powiedzieć, co jest standardem. Dla mnie zestawienie kultura legalna – kultura nielegalna to bezsens. Są kultury i tyle”.
Mamadou Diouf

„Bo to jest tak, że pisarze lub pisarki kradną. I jak nie łażą z dyktafonem po bazarze i podsłuchują, to kradną dykteryjki, albo nie daj Boże, przygody z życia znajomych”.
Sylwia Chutnik

„Bardzo lubię ZAIKS, nawet jestem członkiem specjalnym. Nie wiem jak to funkcjonuje, ale wiem, że musiał być inny członek, który mnie jakoś wpisał i miał jakąś kartę”.
Czesław Mozil

Cezary Ciszewski – znany z projektu Miasta w Komie, alternatywnej telewizji kręconej komórkami – rozmawia z profesorem Zygmuntem Baumanem, Joanną Mytkowską, Rafałem Góreckim, filmowcami Maciejem Drygasem i Maciejem Cuske, pisarką Sylwią Chutnik, artystką Joanną Rajkowską i muzykami: Czesławem Mozilem, Gabą Kulką, Hemp Gru, Tomkiem Lipińskim, Mamadou Diouf, Mariką, Noviką, Robertem Brylewskim, Jerzym „Słomą” Słomińskim, Maciejem Szajkowskim i Tymonem Tymańskim.

Dług karmiczny, nadużywanie melodii, członkostwo specjalne, klęska urodzaju, prywatyzacja palmy – rozmówcy Ciszewskiego opowiadają o tworzeniu w czasach Internetu. Sytuacja twórcy okazuje się raczej zawiła, szczególnie w kontekście polskiego prawa autorskiego sprzed ery Internetu. Wchodząc w różne role: twórcy, dziennikarza, użytkownika kultury, artyści stają przed trudnymi wyborami, często nie wiedząc czym w zasadzie mają się kierować. Filmy pokazują kulisy tworzenia, które ma też swój przyziemny aspekt, o czym rzadko się pamięta. Tantiemy, umowy, licencje – to także codzienność twórcy.

Filmy zostaną udostępnione w sieci 17 maja  na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach. Co to znaczy?

Filmy można  ściągać i swobodnie wykorzystywać, publikować na innych stronach internetowych, pokazywać w kawiarniach czy kinach. Można je też przerabiać. Wszystko to pod warunkiem podania autora filmów i udostępniania w ten sam wolny sposób kolejnych utworów. A więc na zasadzie „copyleft”, o której w jednym z wywiadów opowiada Jerzy „Słoma” Słomiński.

Warsztaty [zobacz]


Informacje główne
Otwarcie: 06.05.2013 (poniedziałek), godz. 18
Informacje dodatkowe
07–12.05.2013
Miejsce: Przestrzeń Otwarta
Koordynacja: Karolina Vyšata