NGC 5474. Gdzieś tam niebieska dzicz

22.09.2013 – 06.10.2013

Grupa Spirala & E.T. przedstawiają:

NGC 5474. Gdzieś tam niebieska dzicz

Wernisaż: sobota 21 września o 18.30
Wystawa czynna od 22 września do 6 października 2013.

Proszę Państwa, jestem naprawdę bardzo szczęśliwa, że właśnie mnie przypadło w udziale sprawozdanie ze startu pierwszej rakiety. Myślę, że wszyscy Państwo chcieliby w ciągu tych wielkich dni być tu razem z nami. Niestety jest to niemożliwe. Tylko naukowcy i technicy, którzy przygotowują start. Ja będę więc waszym pośrednikiem. W tej chwili znajdujemy się na stacji międzyplanetarnej. Właśnie przybyli ostatni członkowie wyprawy… (cytat z filmu Milcząca Gwiazda na podstawie prozy Stanisława Lema)

Kim byli mieszkańcy spiralnej galaktyki, co przyciągało ich spojrzenia i jakie mieli przygody na tajemniczej planecie Ziemia? A może byli to Ziemianie odwiedzający NGC 5474? Tego do końca nie wiadomo. Na pewno pozostawili po sobie powidoki wspomnień lewitujące w przestrzeni bezczasu, szczątki materii oraz odkrycia poczynione na temat obcej cywilizacji.

Wystawa obejmuje całą przestrzeń Galerii Dolnej Bunkra Sztuki i przyjmie formę trzyczęściowego environmentu włączającego ciało widza w obręb materialno-filmowej instalacji. Każda z przestrzeni odpowiada doświadczeniom podróżników z kosmosu i stopniowo wprowadza widzów w ich świat i poczynione przez nich odkrycia. Przylatując na Ziemię, podróżnicy odkrywają jej estetyczną specyfikę, którą definiują jako pszaśnotę (sic!).

Aranżacja przestrzeni galeryjnej wykorzystuje materiały scenograficzne i kostiumy wyprodukowane na potrzeby produkcji i częściowo oddaje wyobrażoną środkami języka filmowego rzeczywistość. Sama podróż ukazana została w formie kilkunastu krótkich projekcji – scen fabularnych i wrażeniowych powidoków. Każda z trzech przestrzeni ma inne właściwości fizyczne: od mimetycznego wobec popkulturowego świata SF wnętrza kosmicznego pojazdu, przez przestrzeń widm i wspomnień o sensualnej, minimalistycznej formie oddanej własnością materiałów użytych do projekcji, po plastyczne wyobrażenie odkrytego świata, którego kształt najbliższy jest dotychczasowej estetyce działań Spirali.

Całość projektu wykorzystuje zainteresowanie artystów materią rzeźbiarską, wrażeniowe walory ich sztuki oraz poszukiwania estetyczne rozpięte między obszarami kultury wysokiej, w obrębie której sytuować można modernistyczne utopie z kręgu SF, a kultury popularnej, której elementy pojawiają się w powstającym bez scenariusza, na zasadzie szybkich improwizacji, filmie.

Wystawa jest luźno inspirowana filmową i literacką klasyką gatunku SF, jak i jej przetworzeniami w mniej wyrafinowanych wydaniach.

Jest to ostatnia wakacyjna wystawa w ramach Zbiornika Kultury 2013.

W realizacji filmu i wystawy brali udział: Anna Marjankowska, Antek Grałek, Artur Lis, Dominika Ożarowska, Ewa Tatar, Filip Bojarski, Hubert Gromny, Kamil Tuszyński, Krystyna Trybis, Maciej Pachota, Mateusz Moczulski, Ola Korzelska, Piotr Sikora, Sabina Miśtura, Teoniki Rozynek, Xavery Deskur-Wolski.

Koordynatorka ze strony Bunkra Sztuki: Renata Zawartka

 

 
Informacje główne
21.09.2013 (sobota), godz. 18.30
Informacje dodatkowe
Grupa Spirala & E.T.
22.09–06.10.2013