JUBILEUSZ 60/30 | BUNKIER SZTUKI 2025
Rok 2025 jest dla nas wyjątkowy. Obchodzimy 60-lecie otwarcia Galerii – wówczas funkcjonującej jako Miejski Pawilon
Wystawowy – oraz 30-lecie nadania naszej instytucji nazwy Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”.

Logotyp jubileuszowy

Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszych okrągłych urodzinach, dlatego w planach mamy nie tylko chwalenie się naszą Kolekcją i opowiadanie o historii Bunkra, ale także zmianę logotypu na jubileuszowy.
W związku z tym w październiku 2024 przeprowadziliśmy graficzny, skierowany między innymi do studentek i studentów zajmujących się grafiką i projektowaniem na uczelniach artystycznych. Zwycięzcą w konkursie został Pan Barnaba Perepłyś. Jego propozycją logotypu będziemy promować Bunkier Sztuki przez cały rok.
Program wystawienniczy w 2025 roku
W 2025 roku Galeria przygotuje pięć nowych wystaw. „Naszym celem będzie pokazanie wielogłosu sztuki współczesnej z naciskiem na scenę krakowską, ukazaną w kontekście sztuki ogólnopolskiej i światowej” – wyjaśnia Agnieszka Sachar, kierowniczka Działu Wystaw i Kolekcji Bunkra Sztuki.
W styczniu otwarte zostaną dwie ekspozycje indywidualne poświęcone krakowskim twórczyniom: Marcie Antoniak i Justynie Smoleń. W kwietniu i maju zorganizowane z kolei zostaną dwie wystawy zbiorowe. Pierwsza poświęcona będzie komiksowi i jego związkom ze sztuką współczesną, druga stanowić będzie prezentację prac polskich artystek i artystów na tle dzieł twórczyń i twórców z krajów należących do Inicjatywy Trójmorza.
W związku tegorocznym jubileuszem 60-lecia działania galerii przy placu Szczepańskim 3a oraz 30-lecia nadania jej nazwy Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w sposób szczególny prezentowana i promowana będzie Kolekcja Bunkra Sztuki. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wybrane prace ze zbiorów Bunkra Sztuki podczas specjalnych pokazów. We wrześniu, w ramach obchodów jubileuszu, zrealizowana zostanie duża, trzyczęściowa wystawa poświęcona Bunkrowi Sztuki i jego Kolekcji.
Wystawom towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny skierowany do różnych grup odbiorców (dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów) oraz wiele wydarzeń towarzyszących promujących i popularyzujących sztukę współczesną.
Towarzystwo Przyjaciół Bunkra Sztuki
Z początkiem roku swoją działalność zainaugurowało Towarzystwa Przyjaciół Bunkra Sztuki – nowe stowarzyszenie zrzeszające pasjonatów sztuki współczesnej. Celem Towarzystwa jest wspieranie działalności Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz aktywne angażowanie się w promocję polskiej sztuki i artystów, a także w popularyzację wiedzy o sztuce współczesnej. Towarzystwo przyjęło formę stowarzyszenia, które angażuje swoich członków w działania na rzecz Bunkra Sztuki, wspierając szerzenie kultury i edukację artystyczną.
Misją Towarzystwa jest promowanie wydarzeń, wystaw oraz projektów artystycznych, a także wspieranie działań związanych z ochroną dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Członkowie Towarzystwa będą mogli aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym i kulturalnym, organizując i wspierając liczne inicjatywy związane z działalnością Galerii, a także mając możliwość bezpośredniego kontaktu z artystami, kuratorami i miłośnikami sztuki.
„Jesteśmy przekonani, że Towarzystwo Przyjaciół Bunkra Sztuki stanie się ważnym ogniwem w rozwoju współczesnej sztuki w Polsce, łącząc pasjonatów kultury i wspierając kreatywne przedsięwzięcia. Zachęcamy wszystkich miłośników sztuki do wstąpienia w szeregi Towarzystwa i aktywnego udziału w naszych działaniach” – mówi Ewa Jodłowska, prezeska stowarzyszenia.
Zmysłozbiór – nowe zabawki edukacyjne w Stacji Kreacji

ZMYSŁOZBIÓR to projekt skierowany do najmłodszych użytkowników Galerii Bunkier Sztuki.
To jednocześnie nowa odsłona Stacji Kreacji, w której na czas trwania wystaw Marty Antoniak
i Justyny Smoleń zagoszczą ABSTRAKTOFORY, FORMOZWIERZE i SKŁADAKI. Pod tymi intrygującymi nazwami kryją się kreatywne sensoryczne pomoce edukacyjne, do powstania których inspiracją stała się twórczość artystek oraz technika kolażu interpretowana przez każdą
z nich w oryginalny, indywidualny sposób.
Autorskie formy 2 i 3D mają za zadanie pomóc dzieciom w odkrywaniu sztuki (zwłaszcza
w kontekście trwających wystaw). Zabawki pogłębiają doświadczenia z wystaw poprzez formę, kolor, fakturę, kształty i abstrakcję, wpływając tym samym na ich lepsze zrozumienie. Ponadto zachęcają do kreowania, twórczego myślenia, pobudzają wyobraźnię i pozwalają na przekształcenie doświadczenia wystaw w dwu- lub trójwymiarowe formy. ZMYSŁOZBIÓR zaprasza do podróży przez rozmaite formy, kształty i historie, które dzieci mogą wciąż na nowo tworzyć, odkrywać, dopowiadać.
Autorami projektu są wykładowcy Instytutu Sztuki i Designu, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, będący jednocześnie czynnymi zawodowo projektantami reprezentującymi szeroko rozumianą dziedzinę designu: dr Anna Zabdyrska, dr Anna Węgrzyniak, dr Katarzyna Cichecka, dr Monika Natkaniec-Papp, dr Lech Kolasiński, dr Marcin Nowak.
Stacja Kreacja to rodzaj bawialni sztuki współczesnej. Miejsce, w którym dzieci pod opieką mogą spędzić czas, odpocząć, pobawić się, poczytać i porysować. W roku 2024 w Stacji Kreacji pojawiły się zabawki sensoryczne, które w ramach współpracy z Galerią zaprojektowały studentki Uniwersytetu Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystrój przestrzeni zmienia się wraz z każdą kolejną wystawą w Galerii. W tym roku za koncepcję projektów odpowiada dr Monika Natkaniec-Papp z Instytutu Sztuki i Designu, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, która wraz z zespołem stworzyła autorską przestrzeń dla najmłodszych, dostosowaną do aktualnego programu instytucji.