Backstage

„(…) Karol Radziszewski nas zwodzi. Szykuje dla widzów łamigłówki, z rozwiązywania których trudno jest zrezygnować. Dlaczego backstage? Dla nas to nadal frontstage. Kulisy są jedynie pułapką. Współczesny artysta nie posiada już pracowni. Ma magazyn na prace, które już zrealizował, a których nie używa. Pracownia to w rzeczywistości laboratorium, na które składają się: galeria, widzowie, teksty tworzone w oparciu o to, co pokazywane. To proces, relacja pomiędzy przestrzenią, czasem i drugim człowiekiem.

Sztuka to komunikat, który należy rozszyfrować. Tradycyjna forma zarówno wystawy Backstage, jak i jej katalogu ma zniwelować poczucie rewolucyjności przedstawień. Ma za zadanie oswoić przekaz, wpisać go w znajome reguły odczytywania. Mówiąc „to już było” pozwalamy sobie na oddech ulgi i poczucie, że już dawno zostało to przez nas oswojone i uznane. Nie możemy już podważyć czegoś, co zostało zaakceptowane. Czy Backstage rzeczywiście coś obnaża? W tym nie ma żadnej pułapki – zdaje się mówić artysta – wszystko jest takie jak zawsze. A jednak pozostaje nam nieodparte wrażenie, że ktoś cały czas nam się przygląda, czeka na naszą reakcję, na pozę, którą zaraz przybierzemy”. Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis, Obnażanie, [w:] Backstage, katalog wystawy, Bunkier Sztuki, 2011

O KSIĄŻCE
Katalog zawiera teksty kuratorek oraz krytyków: Kai Pawełek, Łukasza Gorczycy, Wojtka Szymańskiego, które analizują działania Karola Radziszewskiego w kontekście wybranych wątków prezentowanych na wystawie Backstage. Publikację wzbogaca obszerny wywiad przeprowadzony z artystą przez Karolinę Kolendę i Wojciecha Szymańskiego.

Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62224-07-4
Objętość: 130 stron
Format: 23,8 x 17 cm
Redakcja: Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis, Karol Radziszewski, Karolina Więckowska
projekt graficzny: Rafał Sosin

WYSTAWA
Karol Radziszewski
Backstage
12.02–3.04.2011
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Kuratorki: Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis
Dyrektor: Piotr Cypryański


Informacje główne:
2011
Informacje dodatkowe:
katalog towarzyszący wystawie