BARTEK MATERKA. KATALOG WYSTAWY

Z dumą przedstawiamy katalog wystawy Tak to wygląda Bartka Materki prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki na początku 2021 roku. Publikacja stanowi pogłębione studium dorobku krakowskiego malarza.

Polsko-angielska publikacja podzielona została na dwie części. W pierwszej znajdują się zapis wywiadu przeprowadzonego z artystą przez kuratorkę wystawy Delfinę Jałowik oraz dwa eseje. Historyk sztuki i krytyk Łukasz Gorczyca w swoim tekście powrócił do początków kariery malarza, sytuując jego działalność na tle poczynań innych przedstawicieli generacji artystycznej, na którą mocno wpłynęło doświadczenie transformacji politycznej. Analizę metody twórczej Bartka Materki w swoim tekście podjął natomiast Stanisław Ruksza. Druga część publikacji zawiera reprodukcje prac artysty. W bogatym zbiorze znalazły się zarówno prace już historyczne, jak i najnowsze dzieła z serii Masa, które stanowiły punkt wyjścia do retrospektywy Materki w Bunkrze Sztuki.

„W 2010 roku namalowałem kilka obrazów na podstawie przypadkowych zdjęć tłumu ludzi. Wówczas jako dopełnienie wystawy wydawały mi się wystarczające, zamknięte. Jednak z roku na rok powracała myśl o kontynuacji i rozwinięciu tematu, aż zdecydowałem się na to ubiegłej wiosny.

Moja decyzja zbiegła się z aktualnymi wydarzeniami – z natężeniem protestów społecznych równolegle z rozszerzającą się epidemią oraz separacją i zamknięciem we własnym domu.

Przyjąłem pozycję obserwatora i chociaż niewiele mogłem zobaczyć z własnego okna, to jak większość jestem internetowym podglądaczem. Gromadzę zdjęcia z relacji dotyczących kolejnych buntów, walki kobiet o swoje prawa, black lives matter przeciwko rasizmowi, ale też – wcześniej możliwych – koncertów, rozgrywek sportowych i wielu innych, często nieopisanych zgromadzeń.

Dystans i odcięcie się od komentowania tych wydarzeń pozwoliły mi spojrzeć na zjawiska z innych stron.”

– Bartek Materka

Katalog związany z wystawą Bartka Materki Tak to wygląda prezentowaną w Galerii Bunkier Sztuki w terminie 2 lutego do 18 kwietnia 2021.

Informacje dodatkowe:
Redakcja: Delfina Jałowik
Teksty: Łukasz Gorczyca, Delfina Jałowik, Stanisław Ruksza
Przekład: Anda MacBride
Opracowanie redakcyjne: Magdalena Wołoszyn
Korekta tekstu angielskiego: Anda MacBride
Koncepcja graficzna, skład i DTP: Rafał Sosin
Liczba stron: 204
ISBN: 978-83-62224-87-6
Wydawcy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Dyrektor: Maria Anna Potocka