Dziewczynka ze światła

Dziewczynka ze światła to bajka o pewnej niezwykłej dziewczynce, która lubiła zwierzęta, ale bardzo bała się nietoperzy i o tym, co z tego wszystkiego wynikło.

Seria Małego Klubu Bunkra Sztuki to cykl książek dla dzieci powstający w wyniku współpracy zaproszonych autorów i artystów wizualnych. Książki wpisują się w tradycję tak zwanych picture books, w których ilustracje i tekst są równie ważne i pozostają ze sobą w dialogu.

Premiera: 8.11.2012 (czwartek), godz. 18 >>
Warsztaty MKBS: 17.11.2012 (sobota), godz. 11 >>

FRAGMENT:
„Dziewczynka ze światła lubiła wszystkich, ale najchętniej bawiła się ze świetlikiem Luniem, który tak jak ona świecił w ciemnościach i dobrze wiedział, co to znaczy gasnąć ze smutku. Bo gdy tylko dziewczynka ze światła zostawała sama, dopadał ją strach, a gdy dopadał ją strach, zaczynała blaknąć i nie była już wcale taka szybka. Matowiała jej sukienka, włosy stawały się szarawe i można było odnieść wrażenie, że nawet słońce chowa się za chmurami”.

O KSIĄŻCE:
Tytuł: Dziewczynka ze światła
Autorka: Małgorzata Rejmer
Ilustratorka: Joanna Pawlik
Redaktorka serii: Anna Bargiel
Konsultacja merytoryczna: dr Monika Nęcka
Redakcja i korekta: Karolina Więckowska
Projekt graficzny i skład: Agata Biskup
Czyta: Małgorzata Gorgol
Realizacja dźwięku: Kamil Madoń
ISBN: 978-83-62224-18-0
Nakład: 1000 sztuk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książka jest dostępna na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0. Treść licencji jest dostępna na stronie >>

O AUTORKACH:
Joanna Pawlik (ur. 1974). Malarka, fotografka, artystka wideo. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985). Pisarka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2009 roku wydała debiutancką powieść Toksymia, za którą w 2010 była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Współpracuje z „Lampą”.

O SERII:
Cykl książek dla dzieci powstających w wyniku współpracy zaproszonych autorów i autorek z artystami i artystkami wizualnymi. Książki wpisują się w nurt bajek antydyskryminacyjnych, które poprzez oddziaływanie na dziecięcą wyobraźnię i pobudzanie empatii, uczą akceptowania własnych niedoskonałości i sugerują, że każdy z nas jest inny, a różnorodność to zaleta, a nie wada. Opowiadanym w książkach historiom towarzyszą ilustracje, których podstawowym celem jest uwrażliwianie estetyczne dzieci już od najmłodszych lat. Książki wpisują się w tradycję tak zwanych picture books, czyli książek, w których ilustracje i tekst są równie ważne i pozostają ze sobą w dialogu.

Serię rozpoczęliśmy jesienią 2011 trzema tytułami: Historia Myszki Franciszki i Magiczny Las autorstwa Magdaleny Stoch z ilustracjami Marty Ruszkowskiej i Przemysława Czepurko oraz Przygody Vendetty Sylwii Chutnik z ilustracjami Mikołaja Małka.

W listopadzie 2012 roku ukażą się Dziewczynka ze światła Małgorzaty Rejmer i Joanny Pawlik, Dzieci z jeziora Łukasza Orbitowskiego i Olafa Brzeskiego, Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy Sławomira Shutego i Agnieszki Piksy oraz Marcin i pełnia w Zoo Justyny Bargielskiej i Doroty Buczkowskiej.
Informacje główne:
2012
Informacje dodatkowe:
seria MKBS
autorka: Małgorzata Rejmer
ilustracje: Joanna Pawlik
premiera: 8.11.2012