LESZEK SOBOCKI. KATALOG WYSTAWY

Polsko-angielska publikacja, wydana w związku z indywidualną wystawą artysty Portrety krakowian w Bunkrze Sztuki, jest pogłębionym studium twórczości Leszka Sobockiego.

Książka zawiera esej autorstwa dr Marii Anny Potockiej, w którym dyrektorka Galerii analizuje psychologiczne aspekty sztuki portretowej Sobockiego. Według Potockiej wizerunki osób, z którymi malarza łączy duchowe, artystyczne bądź intelektualne pokrewieństwo, składają się na jego holistyczny autoportret. W katalogu znajduje się również wiersz Ryszarda Krynickiego zadedykowany Leszkowi Sobockiemu.

Drugą część wydawnictwa zawiera opatrzony odautorskim komentarzem zbiór reprodukcji dzieł oraz dokumentację wystawy Portrety krakowian, która odbyła się na przełomie 2021 i 2022 roku w Bunkrze Sztuki.

Aneks do katalogu stanowi obszerne, autoryzowane kalendarium życia i twórczości Leszka Sobockiego.


Leszek Sobocki (ur. 1934)
Artysta wizualny i pisarz. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek, asamblaż. Studiował grafikę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1959 roku w pracowni Wacława Taranczewskiego). Współzałożyciel i członek Grupy Wprost. Uczestnik ruchu kultury niezależnej. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Moderna Museet w Sztokholmie, galerii Albertina w Wiedniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje czy polskich muzeach narodowych.


Informacje dodatkowe:
Redakcja: Martyna Sobczyk
Teksty: Ryszard Krynicki, Maria Anna Potocka, Martyna Sobczyk
Przekład | Korekta tekstu angielskiego: Anda MacBride
Opracowanie redakcyjne: Alicja Pietrzyk, Magdalena Wołoszyn-Cępa
Współpraca redakcyjna: Marcin Pańtak
Koncepcja graficzna, DTP: Rafał Sosin
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-62224-88-3
Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Dyrektor: Maria Anna Potocka