Łukasz Skąpski. Szara strefa

„Magdalena Ujma: Jak uważasz, ile z twoich wcześniejszych zainteresowań pojawiło się w pracach grupy Azorro, krótko mówiąc: ile włożyłeś w Azorro i ile wziąłeś z niego do swoich prac? Nie ulega wątpliwości, że twoje prace sprzed i z okresu Azorro są różne.
Łukasz Skąpski: To trudno rozdzielić. W końcu to Azorro składa się z nas, a nie my z Azorro. W demokratycznej grupie każdy ma wkład w pomysły, charakter tematów, i tak dalej. Z drugiej strony z całą pewnością wpływaliśmy na siebie nawzajem, ale dotyczy to raczej osób niż zbiorowego organizmu, który jest w końcu naszym dziełem. Grupa jest sprzyjającym środowiskiem dla wymiany myśli o sztuce. Kiedy zakładaliśmy grupę, miałem nadzieję, że Azorro zajmie się bardziej sprawami politycznymi. Moi koledzy szybko wybili mi to z głowy. W każdym razie liczyliśmy na to, że będzie można zająć się rzeczami, których jako samodzielnie działający artyści w ogóle byśmy nie podjęli.
Magdalena Ujma: Będę się upierała, że twoja sztuka zmieniła się podczas działalności w Azorro. Drążysz śmielej kwestie społeczne. To już nie jest także taka czysta, modernistyczna sztuka z klasycznymi dla niej zagadnieniami, jakie pojawiały się u ciebie wcześniej: na przykład widzenia, reprezentacji, prawdy i fikcji obrazu. Teraz podążasz w kierunku dokumentu.
Łukasz Skąpski: Wcale nie jestem pewien, czy można wszystkie moje prace nazwać modernistycznymi. Na przykład sens serii Instrumentów tkwi w oddziaływaniu na płaszczyźnie społecznej. W okresie po powstaniu Azorro, pięć lat temu, nagrałem materiał do Clash, filmu o stosunku kobiet do macierzyństwa (2002-2005), który jest pracą społeczną. Zrobiłem też materiał o oczekiwaniach wobec sztuki studentów kierunków artystycznych i Przewodnik po Krakowie (2005), który też ma wydźwięk społeczny, mniej polityczny, ale pokazuje schedę po komunizmie”.
[Szara strefa, z Łukaszem Skąpskim rozmawia Magdalena Ujma, fragment katalogu]

O KSIĄŻCE
Redakcja: Magdalena Ujma
Autorka tekstów: Magdalena Ujma
Projekt: Rafał Sosin
Rok wydania: 2006
Objętość: 112 stron
Format: 22 cm x 22 cm
ISBN: 83-86905-72-7

SPIS TREŚCI
Magdalena Ujma, Wstęp
Szara strefa, z Łukaszem Skąpskim rozmawia Magdalena Ujma
Kalendarium
Nota biograficzna

WYSTAWA
Łukasza Skąpskiego
Szara strefa
7.07-27.08.2006
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Kuratorka: Magdalena Ujma
Informacje główne:
2006
Informacje dodatkowe:
katalog towarzyszący wystawie