Małgorzata Markiewicz. Katalog wystawy

Polsko-angielska publikacja towarzysząca wystawie To już nie jest męski świat stanowi pogłębione studium twórczości krakowskiej artystki.

Wydawnictwo składa się z trzech części. Pierwsza zawiera eseje zaproszonych autorów. Antropolożka mody i pisarka Karolina Sulej koncentruje się na języku ubrania, symbolicznym znaczeniu materiałów – takich jak włóczka, tkanina czy nić –wykorzystywanych przez Małgorzatę Markiewicz. Historyczka i teoretyczka sztuki Basia Śliwińska przybliża literackie i filozoficzne źródła powstania Meduzy – głównej bohaterki ekspozycji w Bunkrze Sztuki. O prywatnych wątkach w twórczości Markiewicz pisze dyrektor Galerii Maria Anna Potocka. W katalogu znajdują się również teksty samej artystki oraz kuratorki wystawy i redaktorki publikacji Moniki Kozioł.

Druga część zawiera dokumentację fotograficzną ekspozycji To już nie jest męski świat prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki od 18 lutego do 15 maja 2022 roku. Część ostatnia obejmuje najważniejsze projekty artystki z lat 2001–2022.

Małgorzata Markiewicz (ur. 1979)
Tworzy obiekty, instalacje, wideo, uprawia także fotografię. Od samego początku swojej twórczości używa w pracach tkaniny jako medium. Mieszka i pracuje w Krakowie. Interesuje ją złożoność współczesnej dynamiki płci w kontekście środowiska domowego oraz sfery publicznej. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Bunkra Sztuki w Krakowie, MOCAK-u w Krakowie, MuFo w Krakowie, Arsenału w Białymstoku, BWA w Bielsku-Białej, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Kolekcji Berardo w Lizbonie.

Spotkanie wokół katalogu już 11 maja o godz. 18.

 
Informacje dodatkowe:
Redakcja: Monika Kozioł
Teksty: Monika Kozioł, Małgorzata Markiewicz, Maria Anna Potocka, Karolina Sulej, Basia Śliwińska
Przekład | korekta tekstu angielskiego: Anda MacBride
Opracowanie redakcyjne: Magdalena Wołoszyn-Cępa
Koncepcja graficzna, skład i DTP: Rafał Sosin
Liczba stron: 168
ISBN: 978-83-62224-89-0
Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Dyrektor: Maria Anna Potocka