MICHAŁ STONAWSKI. KATALOG WYSTAWY

Polsko-angielska publikacja towarzysząca wystawie To, co widzę, nie jest tym, co widzę jest pierwszym tak obszernym opracowaniem dorobku krakowskiego artysty Michała Stonawskiego.

Wydawnictwo podzielone zostało na dwie części. Pierwsza zawiera wstęp dyrektor Galerii dr Marii Anny Potockiej, tekst kuratorki Agnieszki Mazoń, autokomentarz artysty oraz eseje dwójki zaproszonych autorów. Krytyczka sztuki i dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Maria Poprzęcka zwraca uwagę na piękno przemijania oddane przez Stonawskiego, między innymi w „portretach książek”. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Andrzej Bednarczyk skupia się na przewrotności dzieł młodego artysty, uzależnieniu ich kontekstualności od miejsca prezentacji.  Ta część publikacji została uzupełniona o dokumentację fotograficzną indywidualnej wystawy artysty prezentowanej w Bunkrze Sztuki od lipca do października 2022 roku.

Drugą część katalogu stanowią reprodukcje dzieł artysty z ostatnich piętnastu lat.

Michał Stonawski (ur. 1984)
Uprawia malarstwo, rysunek, tworzy obiekty i instalacje. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (2010 – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Medal Rektora; 2015 – doktorat tamże). Nauczyciel rysunku i malarstwa w krakowskim Liceum Plastycznym. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Bunkra Sztuki, MOCAK-u oraz w licznych kolekcjach prywatnych.


Informacje dodatkowe:
Redakcja: Agnieszka Mazoń
Teksty: Andrzej Bednarczyk, Agnieszka Mazoń, Maria Poprzęcka, Maria Anna Potocka, Michał Stonawski
Przekład | Korekta tekstu angielskiego: Anda MacBride
Opracowanie redakcyjne: Magdalena Wołoszyn-Cępa
Współpraca redakcyjna: Marcin Pańtak
Koncepcja graficzna, DTP: Rafał Sosin
Liczba stron: 148
ISBN: 978-83-62224-90-6
Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Dyrektor: Maria Anna Potocka