Piotr Lutyński, Budda, Mars i jeleń, katalog wystawy

Katalog wystawy Piotra Lutyńskiego, którą można było zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w lutym i marcu 2020 roku, zawiera reprodukcje prac malarskich, obiektów i instalacji oraz dokumentacje fotograficzne akcji performatywnych krakowskiego artysty. Publikacja została uzupełniona zdjęciami z wystawy oraz pracowni.

Wszystkie znane mi wystawy Piotra Lutyńskiego wywoływały wrażenie pomieszania porządków. I to nie dlatego, że w galerii rządzi ptactwo, wylęgają się pisklęta, przechadzają gęsi, pływają ryby, a jeleń patrzy w oczy Buddy. Jakby tego było mało, wiadomo, że przestrzeń wystawy to tylko część znacznie większego przedsięwzięcia, że dopiero wprowadzenie w nią muzyków i dźwięku tworzy wykoncypowaną sytuację, która może – ale nie musi – doprowadzić do zaistnienia czegoś, co Lutyński uzna za sztukę. – Maria Hussakowska w tekście poświęconym twórczości Piotra Lutyńskiego. 

W publikacji znajdują się również teksty Anny Batko, Sebastiana Brejnaka, Marii Hussakowskiej, Adama Rzepeckiego i Jana Trzupka oraz rozmowy z Markiem Chlandą, Ignacym Czwartosem, Ryszardem Krynickim, Piotrem Lutyńskim, Grzegorzem Schmidtem i Krzysztofem Tętnowskim.

Piotr Lutyński (ur. 1962) w latach 1983–1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tworzy malarstwo, obiekty, instalacje, performanse muzyczne oraz pokazy multimedialne. W zaskakujący sposób łączy naturalne tworzywa – ptasie jaja, trawy, pióra, kamienie, owady lub wosk – z gotowymi obiektami i malarstwem abstrakcyjnym. W wielu wypowiedziach manifestuje wczucie w naturę. Jego kompozycje geometryczne są – według niego – inspirowane estetycznymi potrzebami zwierząt.

Informacje dodatkowe:
Redakcja: Mirosława Bałazy
Teksty: Anna Batko, Sebastian Brejnak, Marek Chlanda, Ignacy Czwartos, Maria Hussakowska, Ryszard Krynicki, Piotr Lutyński, Adam Rzepecki, Grzegorz Schmidt, Krzysztof Tętnowski, Jan Trzupek
Przekład: Ben Koschalka, Adam Ladziński (tytuły prac)
Opracowanie redakcyjne: Magdalena Wołoszyn
Korekta tekstu angielskiego: Ben Koschalka
Fotografie: Marcin Gierat, Marcin Gulis, Robert Imielski, Piotr Lutyński, Maciej Plewiński, Maria Anna Potocka, Rafał Sosin, Street Collodion Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski, Aleksander Wityński
Koncepcja graficzna: Monika Chrabąszcz-Tarkowska, Rafał Sosin
Skład i DTP: Monika Chrabąszcz-Tarkowska
Liczba stron: 228
ISBN 978-83-62224-82-1
Wydawnictwo BUNKIER
Dyrektor: Maria Anna Potocka
Koordynator wydawnictwa: Anna Martynowska
pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków