Po słowie

MONIKA DROŻYŃSKA (1979). Artystka działająca na wielu obszarach sztuki. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektantka, performerka, autorka instalacji, animatorka kultury. W swoich pracach łączy tradycję z nowoczesnością, interesują ją zależności między przestrzenią prywatną a publiczną. Uczestniczka wystaw krajowych i międzynarodowych (m.in. w: warszawskiej Zachęcie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, MuseumsQuartier w Wiedniu). Współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, prowadząc stały cykl warsztatów o sztuce dla dorosłych. Współwłaścicielka Punktu – epicentrum sztuki ubioru. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Krakowie.
www.monika.drozynska.pl

O KSIĄŻCE:
Można by rzec: wyszło szydło z worka. Wojująca artystka (feministka?!) zaprzęgła do swych bojowych działań odwieczny oręż każdej wzorowej pani domu – igłę, nici i tamborek!

Karolina Harazim

Duża część dzieła sztuki jest w odbiorcy. Samo to, że trafia do nas przekaz niezwykle krótki, lapidarny, porusza w nas pewne mechanizmy odbioru. Gdybyśmy nagle, idąc ulicą, znaleźli wielki napis… jakikolwiek, patrzę teraz na krzesło: „krzesło”. Już samo to poruszyłoby w nas jakiś rodzaj refleksji. Bo niby dlaczego na jakimś murze, albo gdzieś na przęśle mostu, napisane jest „krzesło”.
Jerzy Bralczyk

Dla Moniki Drożyńskiej bycie artystką to jednocześnie bycie aktywistką. Twórczość zaś to aktywność społeczna. A sztuka? Ma być dostępna dla każdego.
Magdalena Ujma

Jesteście tym, co wyszywacie. Proste wzory, abstrakcyjne, okazjonalne, może napis? Kuchenne makatki przypominają, gdzie każdego miejsce, chusteczki z anagramem oznakowują ludzkie gluty, a znowu wyszywanki na pagonach dodają animuszu i stęchłej hierarchii.
Sylwia Chutnik

REDAKCJA I KOREKTA: Karolina Więckowska
WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA: Karolina Harazim
AUTORZY TEKSTÓW: Jerzy Bralczyk, Sylwia Chutnik, Karolina Harazim, Magdalena Ujma
TŁUMACZENIE: Anda MacBride
ISBN: 978-83-62224-13-5

Haft miejski. Dokumentacja projektu: Monika Drożyńska
Dokumentacja fotograficzna wystawy oraz reprodukcje prac: Rafał Sosin
Projekt, układ graficzny, DTP: Rafał Sosin
Partner publikacji: Helios
Fundraising: 4 SELF

WYSTAWA
Monika Drożyńska, Po słowie
22.10–4.12.2011
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a, Kraków, Polska
Dyrektor: Piotr Cypryański
Kuratorka wystawy: Karolina Harazim
Koordynator: Bartłomiej Zakrzewski
Partner wystawy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Informacje główne:
2011
Informacje dodatkowe:
publikacja towarzysząca wystawie
artystka: Monika Drożyńska