SEJSMOGRAF 3. MŁODA MAŁOPOLSKA I ŚLĄSKA SCENA ARTYSTYCZNA. PODSUMOWANIE

Niedawno zakończyliśmy trzecią edycję projektu „SEJSMOGRAF 3. Młoda Małopolska i Śląska Scena Artystyczna”.

Projekt został zainicjowany w 2016 roku przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki przy współpracy z BWA w Tarnowie oraz BWA Sokół w Nowym Sączu. Dwie pierwsze edycje skierowane były do młodych artystów z Małopolski. Tym razem zastosowaliśmy inną niż dotychczas formułę. Obszar wychwytywania zjawisk w młodej sztuce rozszerzyliśmy o nowy region – Śląsk.

Otrzymaliśmy osiemdziesiąt osiem zgłoszeń artystów i artystek, z czego do udziału w projekcie zaprosiliśmy dwadzieścia osób: Lenę Achtelik, Pamelę Bożek, Bartłomieja Buczka, Macieja Cholewę, Przemysława Jeżmirskiego, Annę Juszczak, Karolinę Kardas, Emilię Kinę, Kaspera Lecnima, Izabelę Łęską, Sarę Piotrowską, Cyryla Polaczka, Marka Rachwalika, Dominika Ritszela, Irminę Rusicką, Kamila Sosina, Szymona Szewczyka, Macieja Szczęśniaka, Mikołaja Szpaczyńskiego oraz Annę Sztwiertnię.

Artyści i artystki mieli okazję zaprezentować swoją twórczość nie tylko sobie nawzajem, ale także uczestniczącym w projekcie kuratorom z Polski i zagranicy: Suzanie Dan, Lilii Dragnevej, Krzysztofowi Gutfrańskiemu, Magdalenie Kownackiej, Marcie Lisok, Marcinowi Polakowi, Anecie Rostkowskiej, Maiji Rudovskiej, Joannie Rzepce-Dziedzic, Annie Smolak oraz Andrzejowi Zagrobelnemu.

Trzydniowe święto młodej sztuki zaczęliśmy w Galerii Bunkier Sztuki, a następnie wspólnie odwiedziliśmy krakowskie galerię – Widną i Potencję, w Katowicach byliśmy w Galerii Szarej oraz Rondzie Sztuki, a ostatniego dnia w przestrzeniach BWA Tarnów.

Jak co roku część wydarzeń otworzyliśmy dla szerszej publiczności. W piątek Marta Lisok, wraz z kilkorgiem uczestników poprzednich edycji SEJSMOGRAFU, oprowadziła nas po wystawie Zwierzęta domowe, a wieczorem wszyscy wzięli udział w debacie poświęconej środowiskom artystycznym. Drugiego dnia na ASP w Katowicach, w trakcie panelu dyskusyjnego zatytułowanego Zmiana perspektywy, poruszane były m.in. tematy rezydencji artystycznych oraz współpracy artystów z kuratorami i instytucjami. Zakończyliśmy wernisażem wystawy Plażowicze Róży Litwy na Dworcu PKP w Tarnowie.

Podczas trwania SEJSMOGRAFU mieliśmy okazję poznać twórczość artystów, ale przede wszystkim ich samych. Projekt był okazją nie tylko do wymiany myśli i doświadczeń, ale również do zbliżenia do siebie małopolskiego i śląskiego środowiska oraz nawiązania nowych znajomości.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________

SEJSMOGRAF 3 / FOLDER PL

SEJSMOGRAF 3 / FOLDER EN

identyfikacja wizualna: Agata Biskup.

 

18 October
Friday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia