Bettina Bereś w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską

spotkanie wokół książki

Wydawnictwo Universitas wraz z Galerią Bunkier Sztuki zapraszają na spotkanie wokół książki Bettiny Bereś „Awangarda między kuchnią a łazienką. Maria Pinińska-Bereś i Jerzy Bereś” – szczerej, bezpośredniej i poruszającej opowieści córki na temat swoich rodziców, o której autorka rozmawiać będzie z Katarzyną Kubisiowską.

 

Książka Bettiny Bereś jest dla historii sztuki niezwykle cenna, ponieważ z perspektywy córki dwojga osób artystycznych, wręcz ikonicznych dla sceny artystycznej PRL-u, pokazuje to, co nieoficjalne, prywatne i zakulisowe. Doskonale uzupełnia zatem stan badań o Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzym Beresiu, informując o kontekstach, które nie zawsze możemy wyczytać z samych dzieł

prof. dr hab. Marta Smolińska.

Otwarte spotkanie odbędzie się w Galerii Bunkier Sztuki przy placu Szczepańskim 3a, na poziomie +1.

Bettina Bereś – artystka wizualna, malarka, hafciarka, ceramiczka, graficzka. Wraz z Martą Tarabułą założyła i prowadziła przez cztery lata jedną z pierwszych niekomercyjnych, prywatnych, niezależnych od władz PRL galerii, Galerię Zderzak. Współtworzyła galerię i stowarzyszenie Otwarta Pracownia. Wystąpiła z niego w 2019 roku. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, urządziła ponad czterdzieści wystaw indywidualnych, często o znaczących tytułach: „Obrazy w czasie zarazy” (1995), „Bez gruntu” (2002), „Wyprałam” (2018), „Nie wyglądaj przez cudze okno” (2023). Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych: „Krzątaczki i Decydentki w Domu Norymberskim w Krakowie” (2015 i 2018), „Wieża Bab 2” w Galerii Białej w Lublinie (2021), „Niech szyją! Współczesna rzeźba uszyta w Studio Cannaregio” w Wenecji oraz w CSW w Toruniu (2022 i 2023). Jest autorką dwóch realizacji efemerycznych w ramach Land Art Festiwalu w Bublu-Grannie nad Bugiem: „Uczta w Bublu” (2018) i „Ogród wspomnień” (2019). W 2015 roku założyła „Wypożyczalnię Obrazów”, z której każdy może skorzystać, nie angażując środków finansowych.

Katarzyna Kubisiowska – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zawodowo związana z „Tygodnikiem Powszechnym”. Autorka książek „Się żyje. Kora. Biografia” (2023), „Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce” (2022) oraz biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym. Biografia” (2016).

Współwydawcą książki jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia oraz Instytutu Literatury.

28 maja
wtorek
18:00 – 20:00
SPOTKANIE
Dla kogo:
DOROŚLI

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek