Co łączy Łódź i Detroit? Krakowska premiera filmu "After the Factory"

W jaki sposób poradzić sobie z fabryczną przeszłością miasta? Co zrobić, kiedy z napędzającego koniunkturę przemysłu zostało bardzo niewiele? Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie oraz grupa amerykańskich filmowców Detroit Lives! zapraszają na krakowską premierę filmu After The Factory połączoną ze spotkanie z jego twórcami Philipem Laurim i Stevenem Craigiem Oliverem. Naszym gościem będzie również Michał Gruda – wiceprzewodniczący Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Topografie, pracownik Muzeum Miasta Łodzi, społecznik, organizator akcji w przestrzeni miejskiej, aktywny obserwator i uczestnik życia Łodzi.

Łódź i Detroit, chociaż oddalone o tysiące kilometrów, zmagają się z tym samym problemem: muszę wymyślić dla siebie nową formułę działania po upadku przemysłu, który napędzał ich rozwój z górą przez cały wiek. Organizacja Detroit Lives! zajmująca się ożywianiem przestrzeni swojego miasta zrealizowała przy pomocy Stowarzyszenia Topografie z Łodzi film dokumentalny opowiadający o zmaganiach obu ośrodków ze skutkami dezindustrializacji.

Detroit, niegdyś stolica światowego przemysłu samochodowego, to dziś miejska pustynia przypominająca do złudzenia futurystyczną scenografię z filmów o Robocopie. Wielu twierdzi, że w erze technologii cyfrowych i globalnych przepływów kapitału miasto skazane jest na zagładę. Dziś na skutek globalnych przemian gospodarczych dotknięte jest bezrobociem, odpływem mieszkańców i degradacją tkanki urbanistycznej. Podobną historię i problemy ma Łódź – w przeszłości jeden z największych europejskich producentów tekstyliów. Nazywana “polskim Manchesterem” również padła ofiarą dezindustrializacji tym razem spowodowanej zamknięciem rynków wschodnich wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Oba miasta próbują uporać się z kryzysem. Co robią i co mogą zrobić, aby zmienić swoje położenie? Jak w tej trudnej sytuacji odnajdują się mieszkańcy?

Film „After The Factory” zabierze widza w fascynującą podróż, której głównym tematem będzie  tworzenie nowej tożsamości miasta. Wywiady z urzędnikami miejskimi, urbanistami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi artystami i aktywistami pokażą proces przekształcania miast postindustrialnych z wielu różnych perspektyw. Widzowie po obu stronach oceanu zobaczą, jaki potencjał kryje się wśród murów dwóch zapomnianych miast, które muszą określić się na nowo.

Premiera amerykańska: Detroit, 02/02/2012
Premiera polska: Łódź 08/02/2012

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami – Philipsem Lauri oraz Stevenem Craigiem Oliverem.

UWAGA!
Spotkanie w języku angielskim.

Wstęp na projekcję i spotkanie WOLNY.

Partnerem projektu jest amerykańska organizacja Detroit Lives!, założona w 2009 roku przez Philipa Lauri’ego i Stevena Craiga Olivera. Detroit Lives! zajmuje się odnową Detroit i promocją jego pozytywnego wizerunku. Jej działalność obejmuje m.in. organizację wystaw, produkcję odzieży, realizację projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, a także tworzenie filmów i prowadzenie bloga.
Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie

Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie
stowarzyszenie@topografie.pl
www.stowarzyszenie.topografie.pl
Topografie na Facebooku – dołącz do nas
Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ – dołącz do nas
Informacje główne
9.02.2012 (czwartek), godz. 18:00
Informacje dodatkowe
Inicjator spotkania: Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie

04 maja
piątek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek