W swoim wideo „How Art Works?” Tymek Borowski używając pojęcia „księga wystawy”, porównuje ekspozycję do publikacji posiadającej własną narrację, z kuratorem w roli redaktora. Również szkatułkowa konstrukcja wystawy odzwierciedla procesualny i kolektywny przebieg pracy wydawniczej. „Węże, sztylety i płatki róży” są jak książka o wielu możliwych narracjach, do której czytania i kartkowania zaprosiliśmy publiczność, a także kuratorów i specjalistów w dziedzinie ilustracji: Anitę Wincencjusz- Patynę i Sebastiana Frąckiewicza. Jeśli – jak nas – w książkach zawsze najbardziej interesowały Państwa obrazki, zapraszamy do oglądania wystawy w nowej odsłonie!

Prowadzenie: Anita Wincencjusz-Patyna, Sebastian Frąckiewicz

O prowadzących:

 Anita Wincencjusz-Patyna (1971) – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Stypendystka Trinity Room Hub, Trinity College w Dublinie (2011). Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorką książki „Stacja Ilustracja: Polska ilustracja książkowa 1950–1980. Artystyczne kreacje i realizacje” (Wrocław 2008) i wielu innych publikacji na temat polskiej ilustracji. Jurorka w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku” PS IBBY w Warszawie (2012) oraz koordynatorka reprezentacji narodowej na Biennale Ilustracji w Bratysławie (2013). Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

 Sebastian Frąckiewicz (1982) – dziennikarz kulturalny, krytyk komiksowy i kurator. Stypendysta MKiDN. Prowadził dział z recenzjami komiksowymi w „Przekroju” (20072012). Współpracował przez kilka lat z „Lampą”, „Tygodnikiem Powszechnym” „Newsweekiem” „Filmem”, „Take Me” „Aktivistem”, „Arteonem” i „MOCAK Forum”. Publikował także na portalach Filmweb.pl oraz Dwutygodnik.com. Obecnie pisze dla „Polityki”. Opublikował następujące książki: „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce” (Warszawa 2012) oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” (Poznań 2015). Juror w wielu konkursach komiksowych. Kurator dwóch zbiorowych wystaw komiksowych: „Fashion Fiction” (w ramach Art&Fashion Festival, Stary Browar) oraz „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości” (Galeria Arsenał w Poznaniu). Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Informacje główne
17.11.2016 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Węże, sztylety i płatki róży”
Kuratorka: Anna Bargiel
Miejsce: parter
Wstęp bezpłatny
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Węże, sztylety i płatki róży. Polska powojenna ilustracja książkowa”

18 listopada
piątek

Nadchodzące wydarzenia