Finisaż wystaw „Moiré”, „Tekst i jego wykonanie” i „Inżynieria obrazu – (Re)aktywacja fotografii”

To już ostatnia szansa, by obejrzeć wystawy „Aurélien Froment / Krzysztof Pijarski. Moiré”, „Tekst i jego wykonanie” oraz „Inżynieria obrazu – (Re)aktywacja fotografii” w Bunkrze Sztuki! Ekspozycjom będą towarzyszyć spotkania, warsztaty i premierowa projekcja filmów Auréliena Fromenta w Kinie Pod Baranami. W czasie trwania finisażu (od soboty 20.08 do niedzieli 21.08) wstęp na wszystkie wystawy bezpłatny.

W ramach finisażu zapraszamy na opowieść o skomplikowanych i fascynujących losach Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza, których kolejną odsłonę znajdziemy w pracy „Sztos” Krzysztofa Pijarskiego. „(Od)zyskanie”, pokaz archiwalnych filmów o Ołtarzu pochodzących z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, rozpocznie się w niedzielę 21.08 o godz. 18.

W filmową podróż po zgromadzonych archiwach zabierze nas Aurélien Froment. Francuski artysta tworzy wizualne eseje i rozmawia z figurami przeszłości, m.in. z Ferdinandem Chevalem, Paolo Solerim oraz Giulio Camillo. Projekcję filmową poprzedzi wstęp Michała Gulika – kulturoznawcy, doktoranta Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Seans nigdy dotąd niepokazywanych w Polsce filmów Fromenta odbędzie się 21.08 o godz. 15 w Kinie Pod Baranami. Bezpłatne wejściówki dostępne będą od 20.08 w kasie kina.

Dla dzieci przygotowaliśmy „Przekładaniec” (21.08, godz. 11) – rodzinne warsztaty inspirowane pracą Auréliena Fromenta „Fröbel zfröbelowany” i samą postacią Friedricha Fröbla, wyjątkowego pedagoga, twórcy „ogrodów dziecięcych”. Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach obowiązują zapisy – zgłoszenia przyjmujemy do piątku 19.08 pod adresem: kesek[at]bunkier.art.pl. Wszyscy rodzice, którzy planują ze swymi dziećmi indywidualny tok zwiedzania, mogą także skorzystać z podpowiedzi i inspiracji zebranych przez nas w specjalnym przewodniku „uta-e af -kp”.

Podczas trwania finisażu wspólnie zbadamy granice interpretacji prawa, przewodnikiem po meandrach norm i przepisów będzie Wojciech Załuski – profesor w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przyglądając się prezentowanym na wystawie „Tekst i jego wykonanie” dziełom, nasz gość zaprezentuje wybrane stanowiska rozumienia i interpretacji tekstu prawnego („Co nauce prawa mogą dać sztuki wizualne?” – 18.08, godz. 18). Podczas oprowadzania kuratorskiego (20.08, godz. 17) zastanowimy się też nad praktykami włączania sztuk wizualnych w modele interpretacji prawa, a samo wydarzenie będzie miało charakter swobodnej dyskusji z elementami warsztatowymi.

Tych, którzy chcieliby spojrzeć na sztukę w nowy, zaskakujący sposób, zachęcamy do zwiedzania wystaw pod przewodnictwem opiekunów, którzy przygotowali trzy indywidualne ścieżki narracji: „Tekst / obraz / działanie”, „Erozja vs konstrukcja” oraz „O odkrywaniu”. Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach finisażu jest bezpłatny.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

 18.08 (czwartek)

18.00: „Co nauce prawa mogą dać sztuki wizualne?”

Spotkanie z prof. dr. hab. Wojciechem Załuskim
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, „Pawilon Wystawowy” i Galeria Dolna

 

20.08 (sobota)

 17.00: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tekst i jego wykonanie”

Kuratorka: Agnieszka Kilian
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Galeria Dolna

 

21.08 (niedziela)

11.00-13.00: „Przekładaniec”. Rodzinne warsztaty

Informacje i zapisy (do 19.08): kesek[at]bunkier.art.pl
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, I piętro

 

15.00-17.00 „Przypominanie. Przegląd filmów Auréliena Fromenta”. Wstęp: Michał Gulik
Miejsce: Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27), Sala Biała

Bezpłatne wejściówki dostępne od 20.08

 

18.00-19.30 „(Od)zyskanie…”. Pokaz archiwalnych filmów z Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej

Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, I piętro

Informacje główne
19-21.08.2016
Informacje dodatkowe
Wydarzenia związane z wystawami „Aurélien Froment / Krzysztof Pijarski. Moiré”
(kuratorki: Lidia Krawczyk, Karolina Vyšata, Magdalena Ziółkowska), „Tekst i jego wykonanie” (kuratorka: Agnieszka Kilian) oraz „Inżynieria obrazu – (Re)aktywacja fotografii”
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (przestrzeń wystawiennicza), Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27)
Wstęp bezpłatny (na część wydarzeń obowiązują zapisy)
W ramach projektu „Praktyki różnorodności. Edukacja kulturalna w Bunkrze”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

22 sierpnia
poniedziałek