Galeria w szkole? Szkoła w Galerii?

Zapraszamy nauczycieli (m.in. języka polskiego, wiedzy o kulturze, sztuki), edukatorów i animatorów kultury do Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki na spotkanie pod hasłem „Galeria w szkole? Szkoła w Galerii?”. W trakcie spotkania zaprezentujemy ofertę edukacyjną Bunkra Sztuki i zaprosimy do rozmowy, ponieważ naszą koncepcję edukacji kulturalnej chcemy rozwijać w dialogu.

W ramach realizowanego przez Galerię projektu „Praktyki różnorodności. Edukacja kulturalna w Bunkrze” proponujemy naszym odbiorcom zróżnicowane działania stymulujące ich kreatywność i wrażliwość na otaczający świat. Tytułowa różnorodność daje bowiem szerokie pole do działań o charakterze edukacyjnym, w ramach których każdy z uczestników otrzymuje szansę na odnalezienie indywidualnej koncepcji postrzegania kultury i sztuki współczesnej. Nasze „praktyki różnorodności” to m.in. zajęcia w szkołach, warsztaty dla dzieci i wykłady dla dorosłych, dyskusje ze specjalistami, spotkania w ramach Małego Klubu Bunkra Sztuki, a także materiały edukacyjne (m.in. scenariusze zajęć, karty pracy, przewodniki do wystaw, filmy edukacyjne, obrazkowy słownik terminów plastycznych) udostępniane na portalu sztuka24h.edu.pl.

Harmonogram spotkania:

od 16.15
rejestracja i powitalna kawa

16.30
dr Magdalena Ziółkowska (dyrektorka)

16.45
Anna Bargiel (kuratorka i edukatorka)
Rewolucja rozpoczyna się na placu zabaw

17.00
Karolina Vyšata (kuratorka i edukatorka)
Dostęp – Inspiracja – Wymiana

17.15
Gość specjalny: Nika Dubrovsky (artystka/aktywistka, Berlin)

17.30
dr Ewelina Strawa-Kęsek (edukatorka)
Galeria w szkole? Szkoła w Galerii? Propozycje

17.45
rozmowy przy kawie

Wszystkich, którzy chcieliby bliżej nas poznać, serdecznie zapraszamy do Bunkra Sztuki. Będziecie Państwo mieli okazję spotkać kuratorów, edukatorów, a także opiekunów wystaw, którzy przygotowują wyjątkowe oprowadzania. Po pierwszej części spotkania zapraszamy do zwiedzenia jesiennych wystaw (wernisaż 16.09.2016): „Węży, sztyletów i płatków róży”, „Anny Zaradny, RONDO ZNACZY KOŁO” oraz Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych oraz zaświadczenie o udziale w wydarzeniu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy (Ewelina Strawa-Kęsek – edukatorka, e-mail: kesek@bunkier.art.pl, nr tel. 503 044 757).

UCZESTNICZKI:

ANNA BARGIEL (1978) – edukatorka i kuratorka wystaw: „Skąd możesz wiedzieć, co robisz, gdy śpisz?” (2012), „Fotobudka RGB” (2012) i „Potlacz” (2015) w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Kraków); „Myślę, że jesteś dziwny i bardzo cię lubię” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, 2015). Współkuratorka wystaw: „Wolność (od)zysku” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (2008), „Podążaj za Białym Królikiem” (2010), „Miraż” (2012), „Książkę robi się jak sweter” (2013) w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz „Follow the White Rabbit!” w Dortumnder Kunstverein (Dortmund, 2012). Kuratorka Małego Klubu Bunkra Sztuki, redaktorka Serii MKBS, pomysłodawczyni i współautorka portalu Sztuka24h.Współzałożycielka Małego Instytutu Polskiej Ilustracji. Mieszka i pracuje w Krakowie.

KAROLINA VYŠATA (1981) – historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki i Uniwersytetem Dzieci. Kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej (m.in. Galeria Kuluary, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa, 2002–2005; Klub Miłośników Sztuki, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2005–2008; współkuratorka wystaw i projektów w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie: program działań kontekstualnych „Wymiary Utopii”, 2013; „Z mojego okna widać wszystkie kopce”, 2015; „Aurelien Froment/Krzysztof Pijarski. Moiré”, 2016). Od 2008 roku związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, w ramach której realizuje projekt sztuka24h.edu.pl. Autorka programu historii sztuki „Jeden obraz – wiele historii”, który zrealizowała w Przedszkolu Montessori „Otwieramy dzieciom świat” w Krakowie. Aktualnie współpracuje z Przedszkolem Świat Montessori w Warszawie.

NIKA DUBROVSKY (1967) – artystka, aktywistka, edukatorka. Zajmowała się sztukami wizualnymi, dziennikarstwem, kulturą internetu. Po okresie artystycznej działalności w Izraelu (lata 90.) stała się jedną z ważnych postaci rosyjskiej sceny start-upowej, specjalizowała się w mediach społecznościowych, działała na rzecz otwartości w kulturze. Blogerka, autorka książek dla dzieci, obecnie pracuje nad projektem „Anthropology For Kids”. Twórcy tego projektu – stwarzając nowy kontekst dla rozumienia kluczowych aspektów życia człowieka, takich jak rodzina, pieniądze, zdrowie, piękno – dążą do uwidocznienia różnorodności perspektyw i możliwości wynikających z przenikania się kultur. Urodziła się w Leningradzie/Sankt Petersburgu. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.

 EWELINA STRAWA-KĘSEK (1986) – polonistka, edukatorka, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Autorka artykułów naukowych oraz książki poświęconej metodzie projektu w edukacji polonistycznej (2015), twórczyni nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Brała udział w projektach badawczych poświęconych edukacji, prowadziła badania ilościowe i jakościowe w szkołach. Na Wydziale Polonistyki UJ prowadzi zajęcia z technologii informacyjnej w pracy nauczyciela. W Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zajmuje się edukacją: tworzy programy edukacyjne i przewodniki do wystaw, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży.


Informacje główne
29.09.2016 (czwartek), godz. 16:30
Informacje dodatkowe
Spotkanie nauczycieli / edukatorów / animatorów kultury
Miejsce: parter, „Pawilon Wystawowy”
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy
Zrealizowano w ramach projektu „Praktyki różnorodności. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

10 kwietnia
poniedziałek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek