Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty Estetyzuj swój gniew, które poprowadzą założycielki legendarnego kolektywu artystycznego Guerrilla Girls. To jedyna szansa, aby pracować nad wspólną kampanią z artystkami i aktywistkami, których znakiem rozpoznawczym jest zakrywanie twarzy maskami goryli. Podczas dwugodzinnych zajęć praktycznych i burzy mózgów powstanie pięć projektów, które zostaną zaprezentowane na zakończenie warsztatów.

UWAGA! Na zgłoszenia chętnych do udziału w warsztatach czekamy pod adresem: ggworkshop@artboomfestival.pl. Warto się pospieszyć, jest tylko 25 miejsc.

Guerrilla Girls – kolektyw artystyczny założony w 1985 roku w Nowym Jorku przez grupę anonimowych artystek. Kobiety posługują się pseudonimami – przyjęły nazwiska znanych nieżyjących artystek takich jak: Frida Kahlo, Paula Modersohn-Becker czy Lee Krasner. Wyróżnia je zakrywanie twarzy maskami goryli. Ich twórczość wpisuje się w nurt sztuki krytycznej i feministycznej, ale o przewrotnym, pełnym humoru rysie tej drugiej. Celem artystek jest zwalczanie stereotypów płciowych i rasowych.

Swoim medium uczyniły plakat i jego monumentalną odmianę – billboard. Stosują także technikę wlepki. Ważną rolę w ich twórczości pełni tekst, który dominuje nad obrazem, pełniąc rolę celnego podsumowania ich obserwacji. Guerrilla Girls zaatakowały swymi bezkompromisowymi pisemnymi komentarzami przestrzeń miejską na całym świecie, m.in. w Chinach, Meksyku, Hiszpanii, USA.

Artystki organizują performatywne akcje, mające na celu zwrócenie uwagi na rasizm i seksizm panujący nie tylko w świecie sztuki, ale także w polityce i kulturze. Za kultowe dzieło uważany jest ich plakat z 1989 roku stawiający pytanie: „Czy kobiety muszą być nagie, by trafić do Metropolitan Museum?”. Mniej niż 3 procent artystów w tym muzeum stanowią kobiety, natomiast ponad 83 procent aktów w tej instytucji to akty żeńskie.

Oprócz działalności artystycznej, zajmują się publikacją materiałów podejmujących tematykę feministyczną. Wydały cztery książki: Confessions of Guerrilla Girls, Guerrilla Girls Museum Activity Book, Guerrilla Girls Bedside Companion to the History of Western Art oraz Bitches, bimbos and ballbreakers.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Grolsch ArtBoom Festival.

 
Informacje główne
18.06.2012 (poniedziałek), godz. 16

18 czerwca
poniedziałek