Podzielmy się Kolekcją! Jarosław Trybuś, Paweł Jagło

Z ostatniej chwili: W spotkaniu nie może niestety wziąć udziału Renata Radłowska. Pojawi się natomiast Paweł Jagło, dyrektor oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Spotkanie z historykiem sztuki i krytykiem architektury Jarosławem Trybusiem oraz dziennikarką „Gazety Wyborczej” i autorką książki Nowohucka telenowela Renatą Radłowską, w trakcie którego poznamy ich autorskie odczytania pracy Łukasza Skąpskiego Przewodnik po Krakowie. Jednym z poruszanych w trakcie spotkania tematów będą związki działań artystycznych z przestrzenią miejską.

Więcej na temat projektu: >> Podzielmy się Kolekcją

 


Jarosław Trybuś (ur. 1976 w Bydgoszczy) – polski historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca.
Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Publikował w wielu magazynach architektonicznych i kulturalnych (Architektura & Biznes, ARTeon, Architektura-murator, Autoportret, Bauwelt, Czas Kultury, Fluid, Gazeta Wyborcza, Gazeta Malarzy i Poetów, Grafia, Fotografia, Magazyn Sztuki, Notes na 6 Tygodni, ResPublica Nowa, Stolica, Zeszyty Artystyczne).
Od 2004 był związany z Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, gdzie prowadził autorskie wykłady Architektura Poznania ostatnich stu lat (2004–2005), Nowoczesność po polsku. Z dziejów najnowszej architektury (2005–2006) i Starchitekci. Gwiazdy architektury (2006–2009). Od 2006 współpracuje z Instytutem Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Prezentował autorskie cykle w Muzeum Powstania Warszawskiego: Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane plany dla Warszawy dwudziestolecia międzywojennego (2006–2007), Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane plany dla Warszawy po 1939 roku (2007–2008) i Architektura. Instrukcja obsługi (od 2008).
Od 2008 pracownik Instytutu Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Jego zainteresowania koncentrują się wokół architektury niezrealizowanej. Przygotowuje pracę doktorską pod kierunkiem prof. Marty Leśniakowskiej „Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane projekty urbanistyczne i architektoniczne 20-lecia międzywojennego”.
W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową.
Jest lauraetam Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie krytyki artystycznej (Poznań 2006), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok, oraz Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009). Od 2009 do 2011 roku w gronie Honorowych Ambasadorów Warszawy jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Współzałożyciel Centrum Architektury.
[wikipedia.pl]
Renata Radłowska – rocznik 1973. Od 1996 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Urodziła się w Nowym Targu, dorastała na krakowskim Kazimierzu, tym przedturystycznym – brudnym, zaniedbanym, pierwszym w najwstydliwszych statystykach. Od dziesięciu lat nowohucianka, mieszka w najstarszej części Nowej Huty (już zabytkowej) i pisze o niej. Przede wszystkim o mieszkańcach – ich radościach i smutkach, problemach, pomysłach, kompleksach, ekscentryczności. Autorka książki Nowohucka telenowela  (2008).
[www.czarne.pl]

Współpraca:

       

Kuratorka projektu: Anna Lebensztejn (lebensztejn@bunkier.art.pl)
Informacje główne
7.03.2012 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
kuratorka projektu: Anna Lebensztejn

04 maja
piątek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek