„Jak rośliny halucynogenne przenoszą nas w rzeczywistość niezwykłą (według Carlosa Castanedy)” – opowieść Patrycji Musiał

Przez jednych obwołany oszustem, przez innych uznany za guru szamanizmu. Carlos Castaneda, utalentowany pisarz i l’enfant terrible współczesnej antropologii, w poszukiwaniu wiedzy i poznania przez lata terminował u indiańskiego czarownika. Jako naukowiec wywołał – trwający nieustannie od 1972 r. do dziś – spór dotyczący autentyczności swoich badań. Wydał w sumie 12 książek, w których opisał własne doświadczenia magiczne i paranormalne. Przetłumaczono je na 17 języków i sprzedano w ponad 10 milionach egzemplarzy.

W pierwszych latach szamańskich nauk w dotarciu do „rzeczywistości niezwykłej” – zwanej tak w kontrze do rzeczywistości obiektywnej – prowadziły antropologa mescalito, yerba del diablo i humito – czyli pejotl, bieluń i grzyby. Każda z tych roślin halucynogennych podważa realność naszego poznania i pozwala wejść w obcy świat poza związkami przyczynowo-skutkowymi, doświadczeniem geometrii euklidesowej i biegnącego liniowo czasu. Wszystko to brzmi dość fantastycznie, a jednak wygląda na to, że w XXI wieku paradygmat newtonowsko-kartezjański nie wystarcza nam, by skutecznie rozwiązać ludzkie dylematy psychiczno-duchowe. Pewnie dlatego eksplorujemy inne formy poznania i samorozwoju w poszukiwaniu szczęścia, sensu i życiowej misji.

Podczas spotkania zastanowimy się, w czym współczesnego człowieka może wspierać szamański sposób postrzegania rzeczywistości, w którym rośliny są sprzymierzeńcem i źródłem mocy.

Patrycja Musiał (ur. 1977) – certyfikowany business coach i trenerka rozwoju osobowości. Aktualnie zgłębia tajemnice aktywnego niedziałania – czyli taoistycznego wu-wei. Wcześniej prowadziła własną fundację No Local, pracowała m.in. jako historyczka sztuki, wykładowczyni uniwersytecka, dziennikarka i kuratorka wystaw, a w ostatnich latach przedsiębiorczyni współtworząca start-upy w branży informatycznej. Entuzjastka ziołolecznictwa, chętnie zgłębia tajemnice roślin i chińskiej medycyny. Fanka psychologii procesu Arnolda Mindella, integralnych tradycji rozwoju osobistego oraz wędrówek po górach jako praktyki duchowej.

Zdjęcie: Ines Doujak, z cyklu „Not Dressed For Conquering”, powstającego od 2010 r.; „Haute Couture 07 Aqua Viva”, rzeźba, 2017
Informacje główne
20.09.2017 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
Spotkanie w ramach wystawy Ines Doujak „Bezpańskie głosy”
Kuratorka: Magdalena Ziółkowska
Miejsce: piętro, przestrzeń wystawy

21 września
czwartek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek