Poszukujemy pytań, posz(t)ukujemy odpowiedzi, towarzyszymy w procesie odkrywania i oswajania sztuki współczesnej. Czasami jesteśmy poręczą, o którą można się oprzeć, czasami układamy na drodze przeszkody, bo lubimy zachęcać do zejścia z pierwotnie wybranej ścieżki.
Zapraszamy do wspólnego działania i odkrywania w ramach jesiennego cyklu warsztatów rodzINNYCH.

Cykl jest kierowany do dzieci w wieku 5–12 lat oraz ich opiekunów.
Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku poprzedzającego dzień warsztatów do godz. 16. Informacje i zapisy: Ewelina Strawa-Kęsek (edukatorka), kesek@bunkier.art.pl.

2.09.2017 (sobota), godz. 12 / Wyślij wujka na Kanary

Czy fotografia zawsze mówi prawdę? Czasem można się gorzko rozczarować, wierząc zdjęciom z przewodnika turystycznego… Zdarza się bowiem, że niektóre miejsca wyglądają dużo atrakcyjniej na fotografii niż w rzeczywistości. Zaskoczenie może być jeszcze większe, jeśli mamy do czynienia z fotomontażem! To zbójca i artysta. Poznamy go na warsztatach, podczas których będziecie mogli wysłać wujka na Kanary, siostrze przykleić rogi renifera, a dom sąsiadów przenieść na Księżyc.

UWAGA: Na warsztaty przynieście koniecznie fotografie z rodzinnego albumu (te, których nie boicie się pociąć nożyczkami).

23.09.2017 (sobota), godz. 12 / Roślino-zwierzo-człowiek. Część 1 – chimeryczne tkaniny
7.10.2017 (sobota), godz. 12 / Roślino-zwierzo-człowiek. Część 2 – chimeryczne ubrania

Warsztaty będą tłumaczone na PJM.

Czy istnieją chimery? Istoty o głowie lwa, ciele kozy, ogonie węża i ludzkich oczach? Niektórzy naukowcy mianem chimery określają organizmy, które w wyniku zaburzeń mogą składać się z komórek różniących się genetycznie – dotyczy to zarówno zwierząt jak i roślin! Czy jednak człowiek może stać się częścią organizmu roślinnego lub zwierzęcego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno możemy zrezygnować częściowo z naszych „ludzkich” przebrań, spróbować ukryć się za peleryną z piór i pajęczyny, naruszyć granicę między naszym światem a światem przyrody, zastosować kamuflaż.

Jakie emocje wywoła roślino-zwierzo-człowiek, tajemnicze „międzygatunkowe stworzenie”? Czy znajdzie się dla niego miejsce w świecie mody? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów inspirowanych wystawą Ines Doujak „Bezpańskie głosy”. Będziemy na nich oglądać wyjątkowe kolaże artystki. Każdy z uczestników stworzy unikalny wzór chimerycznej tkaniny – ale to dopiero początek. Podczas drugiej części zajęć powstaną ubrania. Jakie? Dla kogo? Juniora czy seniora? Introwertyczki czy ekstrawertyczki? A może wszystkie te granice znikną?

21.10.2017 (sobota), godz. 12 / Mapy – raje – potwory

Czy istnieją jeszcze nieznane lądy, nowe regiony świata, miejsca nienaniesione na żadną mapę? Takie, na których ukryto skarby, gdzie żyją szczęśliwe, niepoznane społeczności lub takie, gdzie na rozbitka czeka tylko wiatr i gniazda ptaków wśród skał?
Wyruszając wspólnie w daleką podróż, nie możemy zapomnieć o mapie. Zwłaszcza jeśli niedaleko celu naszej wyprawy, gdzieś pomiędzy dwoma południkami, tuż nad różą wiatrów czyha atramentowy wąż. Będziemy naprawdę daleko, ale nazwy miejsc, które odwiedzimy pewnie już kiedyś słyszeliście. Hispaniola, Wyspa Szkieletów, Bounty, Más a Tierra, Haiti, Japonia, Brobdingnag. Wszystkie są „prawdziwe”. Naprawdę.

Warsztaty są zainspirowane wystawą „Nowy region świata”.

4.11.2017 (sobota), godz. 12 / Feralne potknięcie

W muzeum i galerii sztuki może dojść do wypadku. Wyobraź sobie taką sytuację: potknęłaś/potknąłeś się o niewielkich rozmiarów pracę awangardowego artysty i aby nie upaść oparłaś/oparłeś się o zajmujący całą ścianę „Pawilonu Wystawowego” obraz pod wiele mówiącym tytułem le problem. Nie dość, że wybiłaś/wybiłeś w płótnie dziurę wielkości pomarańczy, to wypadek został zauważony przez osobę pilnującą wystawy, która jest w nie mniejszym szoku niż ty.
Jak myślisz, jak potoczy się dalej ta historia? Nie panikuj. Na szczęście, w prawie każdej galerii jest konserwator lub konserwatorka. Kiedy emocje opadają, to właśnie oni zostają bohaterami!

 

 

 

 

Informacje główne
2.09–4.11.2017
Informacje dodatkowe
Koncepcja: Ewelina Strawa-Kęsek i Mikołaj Spodaryk
Prowadzenie: Emilia Kina, Karolina Pisarek, Mikołaj Spodaryk, Ewelina Strawa-Kęsek
Miejsce: „Pawilon Wystawowy”
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy
W ramach projektu „Otwarta Galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

19 stycznia
piątek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek