Projekt Druckstein jest opowieścią o procesie wydobywania i właściwościach kamienia litograficznego. Justyna Mazur postrzega go jako magiczną, pełną tajemnic substancję, dzięki której w XIX wieku Alois Senefelder mógł wynaleźć technologię umożliwiającą niemal masowy druk. Pod tym względem litografia przyczyniła się do upowszechniania masowych wizerunków, również w XX wieku, kiedy jej funkcję stopniowo przejmowały fotografia i druk offsetowy.

Artystka odbyła podróż do źródła, do złóż Solnhofen w Bawarii, z których pozyskuje się do dzisiaj kamień, a którego jest już tam coraz mniej. Nie tylko dlatego kamień jest trudny do uchwycenia. Przeszkodą jest jego specyficzna materia. Występuje rzadko, poza tym nie każdy głaz wydobyty ze złoża ma odpowiednie właściwości. Właściwy potrafią rozpoznać tylko znawcy. Kamień litograficzny z Solnhofen eksportowany jest do wszystkich zakątków świata i ma zastosowanie przede wszystkim w warsztacie graficznym. Jednak w bliskiej okolicy, np. w miasteczku Eichstätt, posłużył jako element wystroju domów i surowiec budowlany. Ludzie, którzy mieszkają w tym regionie wydają się przywiązani do tradycji i świadomi znaczenia odkrycia litografii. Kamień wydobywany jest do dzisiaj, mimo że z ekonomicznego punktu widzenia jest to zupełnie nieopłacalne.

Goethe-Guerilla Kraków to grupa 9 osób w wieku 20-25 lat wybranych z inicjatywy Goethe-Institutu w Krakowie. Od stycznia 2012 działają wspólnie, omawiając strategię, pomysły i możliwości każdego z osobna. Efektem działań stanie się seria niezależnych projektów kulturalnych angażujących różne obszary sztuki, historii i nauk społecznych.

Justyna Mazur. Krakowska artystka, pracuje jako asystentka w pracowni litografii Wydziału Sztuki UP w Krakowie. Jest współautorką cyklu warsztatów artystycznych Sztukolotnia. Wspólnie z Justyną Sławik tworzy artystyczny tandem Duet Justyn.
Informacje główne
Wernisaż: 19.12.2012 (środa), godz. 19
Informacje dodatkowe
20.12.2012 – 27.01.2013

20 grudnia
czwartek

Nadchodzące wydarzenia