Pokaz filmu Dług (Payback) połączony z dyskusją. Prowadzenie: Aneta Rostkowska.
Dług (Payback) wg Margaret Atwood, reż. Jennifer Baichwal, zdjęcia: Nicholas de Pencier, producent: Ravida Din, produkcja: National Film Board of Canada, 82 min, Kanada 2011.

Wybrane nagrody i festiwale: 2011 – Vancouver FF, 2012 – FF Sundance

Film jest dokumentalną wariacją na temat problemu winy, długu i sumienia. Krzyżuje się w nim szereg wątków: od rejestracji wykładów kanadyjskiej pisarki i poetki Margaret Atwood, poprzez wywiady z więźniami i obraz rodowej zemsty na przykładzie pewnej albańskiej rodziny, aż po analizę katastrofy platformy naftowej firmy BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku oraz skandal wokół niewolniczej pracy imigrantów na Florydzie.

Całość jest próbą wolnej adaptacji książki Margaret Atwood Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa, w której pisarka podejmuje filozoficzne i literackie tropy, dotyczące fenomenu etycznego długu w kulturze. Kanadyjska lewicująca feministka, słynna z proekologicznej działalności, podejmuje ostrą krytykę etycznych wynaturzeń kapitalizmu. Niektóre wątki książki przeniesione zostały na ekran bezpośrednio, inne zilustrowane zostały swobodnie. W efekcie powstał niezwykle bogaty w refleksję esej filmowy, w którym szczegółowa prezentacja konkretnych postaci odsyła do szerokiego tła problemowego. Dług ukazany został w kontekście osobistego honoru i klanowych oraz społecznych regulacji, ale przede wszystkim w specyficznym rozmyciu, jakie powoduje jego powiązanie z kwestiami finansowymi.

Pokaz organizowany we współpracy z Planete+ Doc Film Festival.

W ramach Po kapitalizmie, moduł: teoria.
Informacje główne
10.05.12 (czwartek), godz. 18:30
Informacje dodatkowe
W ramach Po kapitalizmie, moduł: teoria.
Pokaz organizowany we współpracy z Planete+ Doc Film Festival.

10 maja
czwartek