Long History of Madness / We środy – BAL w Bunkrze

Zapraszamy na projekcję filmu „Long History of Madness”, drugiej z trzech zaplanowanych w ramach projektu zorganizowanego wspólnie przez Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci (Wydział Polonistyki UJ), Festiwal Filmu Filozoficznego i Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Tytuł projektu odnosi się wprost do Mieke Bal, uznanej teoretyczki, krytyczki i artystki, która od ponad dekady wypowiada się także poprzez film. 23 kwietnia 2016 roku w ramach 10. Festiwalu Filmu Filozoficznego odbędzie się w Krakowie światowa premiera jej najnowszego dzieła filmu – „Reasonable Doubt”, kończącego trylogię długometrażowych filmów-instalacji (po analizie szaleństwa i dyskursu psychoanalizy z „Long History of Madness” i studium afektów z „Madame B” opartym na prozie Flauberta). Wstępem do spotkania z autorką jest seria pokazów jej wcześniejszych prac.

O projekcie:
Co środę od 30 marca w Bunkrze Sztuki będziemy oglądać filmy Mieke Bal. Wprowadzenie do każdego filmu i dyskusję po projekcji poprowadzą krytycy: dr Agnieszka Rejniak-Majewska (Uniwersytet Łódzki), dr Maciej Maryl (Instytut Badań Literackich PAN) i dr Łukasz Zaremba (Muzeum Sztuki, Łódź).

Mieke Bal – teoretyczka kultury, krytyczka, artystka. Profesor Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, założycielka Amsterdam School for Cultural Analysis (ASCA) działającej w ramach uniwersytetu amsterdamskiego. Komparatystka, filolożka, jedna z najważniejszych postaci wśród badaczy z obszaru studiów wizualnych i szerzej – kulturowych. Jej teorie współtworzyły zjawiska dziś określane jako zwrot wizualny i afektywny. Od 2004 roku praktyki teoretyczne badaczki są wspierane „myśleniem w filmie”. Gest przenoszenia wypowiedzi tradycyjnie zamykanej w murach akademii do ruchomego, bardziej demokratycznego medium zaowocował wieloma filmami i projektami instalacji wideo, m.in. wspomnianymi już „Madame B” (Muzeum Sztuki, Łódź, 2014) i wcześniejszym „Long History of Madness” (2011). Jej filmografia to również prace i instalacje wideo: „Nothing Is Missing” (2010), „Mère Folle” (2010), „Separations” (2009), „State of Suspension” (2008); „Becoming Vera” (2008) i „Glub (Hearts)” (2004).

Terminarz projekcji w ramach „We środy – BAL w Bunkrze”:
Łukasz Zaremba, 6 kwietnia (środa), godz. 17:30 / „Long History of Madness”, 2011, 120 min
Agnieszka Rejniak Majewska, 13 kwietnia (środa), godz. 17:30 / „Madame B”, 2013, 96 min

O drugim filmie:
„Long History of Madness”, 2011, autorzy: Mieke Bal & Michelle Williams Gamaker; gatunek: fikcja teoretyczna, dramat psychologiczny; języki: angielski, francuski, fiński, hiszpański, holenderski.

Jeśli twój chory psychicznie pacjent umrze, czy to twoja wina? To pytanie musi sobie zadać Dr Françoise Davoine, paryska psychoanalityczka w momencie śmierci będącego pod jej opieką Ariste’a. Dręczona wyrzutami sumienia, próbując zrozumieć to, co się wydarzyło, inicjuje lawinę nieracjonalnych zdarzeń. Davoine zostaje porwana przez trupę średniowiecznych głupców, wariatów, szaleńców, jakby wyjętych ze światów Brueghela i Boscha. Porywacze organizują proces, który będzie ciągnął się przez cały długi, niesamowity dzień. Wydarzenia będą rozgrywać się na kilku kontynentach, w różnych stuleciach. Podróż – niewytłumaczalna, oszałamiająca – zmusza bohaterkę do zadawania pytań o naturę życia, jej los i powołanie lekarza. Widz otrzymuje obraz łączący fikcję i fakt, dokument i teorię. „Nieobliczalny” scenariusz i „szalona” estetyka tego filmu włączają nas do dyskusji nad granicami rozumu i nierozumu. Film został zainspirowany powieścią Françoise Davoine wydaną w 1998 roku. Więcej na: crazymothermovie.com/.

O prowadzącym:
Łukasz Zaremba
– badacz wizualności, tłumacz, kurator w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi, pracownik Instytutu Kultury Polskiej UW, redaktor pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Jego książka „Obrazy wychodzą na ulice” ukaże się w 2016 roku.
Informacje główne
6.04.2016 (środa), godz. 17:30
Informacje dodatkowe
Spotkanie w ramach projektu „We środy – BAL w Bunkrze”
Prowadzenie: Łukasz Zaremba
Miejsce: sala audiowizualna
Wstęp bezpłatny
Film z napisami w jęz. angielskim

11 kwietnia
poniedziałek