Mały Klub Bunkra Sztuki (MKBS) to projekt artystyczno‑edukacyjny z dziedziny sztuki współczesnej skierowany do dzieci i młodzieży, realizowany od 2007 roku. W jego ramach inicjujemy spotkania i wspólne twórcze działania najmłodszej publiczności Galerii (dzieci od 6 do 12 lat) z artystami z różnych dziedzin sztuki w formie warsztatów artystycznych. Ich celem jest nie tylko umożliwienie młodym ludziom swobody ekspresji i wypowiedzi artystycznej czy współpraca z artystami (od początku współtworzącymi to przedsięwzięcie), ale przede wszystkim oddanie głosu młodym uczestnikom kultury i włączenie tego głosu do dyskursu publicznego.

Aby dotrzeć do często pomijanej przez instytucje kultury młodzieży gimnazjalnej i licealnej (13–18 lat) w ramach działań MKBS rozpoczęliśmy cykl „Poznajmy się!”, z którym wychodzimy poza przestrzeń Galerii. Ideą projektu jest chęć „zarażenia” sztuką współczesną młodych ludzi. Chcemy przez to pokazać młodzieży, że sztuka współczesna sprzyja przełamywaniu barier, wzajemnemu poznaniu, komunikacji i budowaniu pozytywnych relacji.

Ponadto w ramach MKBS powstała unikatowa kolekcja zabawek zaprojektowanych przez artystów i artystki sztuk wizualnych. Do tej pory zrealizowaliśmy projekty: Agaty Biskup i Przemka Czepurko, Justyny Koeke, Małgorzaty Markiewicz, Bartosza Muchy i Joanny Pawlik. Prace, których celem jest propagowanie sztuki współczesnej wśród dzieci i rodziców, oprócz wartości artystycznych posiadają także walory edukacyjne. To przedmioty na granicy obiektu sztuki, odbiegające zarówno formą, jak i wykonaniem od zabawek dostępnych w sprzedaży masowej. Każda zabawka sygnowana jest nazwiskiem autora oraz logo MKBS i powstaje w limitowanej edycji (maksymalnie 100 sztuk).

Od 2011 roku wspólnie z zaproszonymi do współpracy współczesnymi pisarzami i pisarkami (m. in. Justyna Bargielska, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer, Sławomir Shuty, Szczepan Twardoch) oraz artystami i artystkami sztuk wizualnych (m.in. Agata Bogacka, Dorota Buczkowska, Rafał Bujnowski, Olaf Brzeski, Przemysław Czepurko, Magdalena Starska) tworzymy eksperymentalną serię wydawniczą dla dzieci (Seria Małego Klubu Bunkra Sztuki). Książki te wpisują się w tradycję Picture Books – ilustracje i tekst są w nich równie ważne i pozostają ze sobą w dialogu, oddziałując tym samym na dziecięcą wyobraźnię i uwrażliwiając estetycznie dzieci od najmłodszych lat. Antydyskryminacyjna treść niektórych bajek z Serii pobudza empatię, uczy akceptowania własnych niedoskonałości i sugeruje, że każdy z nas jest inny, a różnorodność to zaleta, a nie wada. W ramach Serii ukazało się dotychczas 10 tytułów.

Dostrzegając kreacyjny potencjał Serii MKBS, w 2014 roku zrealizowaliśmy cykl „Przygoda”, którego celem była adaptacja wybranych bajek na potrzeby spektaklu teatralnego, słuchowiska radiowego i filmu animowanego. Pomyślany on został jako cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy wspólnie z twórcami teatru (m.in. Daria Woszek, Katarzyna Krzanowska, artyści Teatru Figur Kraków), muzykami (Daniel Pigoński, Andrzej Bonarek), artystami wizualnymi (Marta Pajek) zrealizowali: słuchowisko radiowe „Marcin i pełnia w zoo” na podstawie scenariusza Justyny Bargielskiej, spektakl teatru cieni „Dzieci z jeziora” na podstawie bajki Łukasza Orbitowskiego, a także film animowany inspirowany bajką „Zdarzenie nad strumykiem” Jakuba Żulczyka.

Nagrody i wyróżnienia:
2009_Kulturalne Odloty w kategorii: Miejsce Roku, nagroda „Gazety Wyborczej” dla projektu Mały Klub Bunkra Sztuki.
2011_Złote Słoneczniki w kategorii: LOGIKA, nagroda Ogólnopolskiego Portalu „Czas Dzieci” dla projektu Mały Klub Bunkra Sztuki.
2013_Nominacja w konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na 15. MFF T‑Mobile Nowe Horyzonty dla filmu „Muzykanci II.
2013_Nominacja do nagrody graficznej w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla Agaty Bogackiej za ilustracje do książki „Zdarzenie nad strumykiem”.
2013_Wyróżnienie specjalne Jury w konkursie Złote Słoneczniki, nagroda Ogólnopolskiego Portalu „Czas Dzieci” dla projektu Mały Klub Bunkra Sztuki.
2014_Nominacja i wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Książki roku 2013 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla książki „Zdarzenie nad strumykiem” i nominacja dla książki „Dom na polach” autorstwa Szczepana Twardocha z ilustracjami Rafała Bujnowskiego.

Mały Klub Bunkra Sztuki na Facebooku >

W 2015 roku Mały Klub Bunkra Sztuki realizujemy w ramach zadania „PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poprzednie edycje projektu były realizowane w ramach zadań: „Doświadczanie sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2014), „LaboARTorium. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2013), „Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2012), „Sztuka24h. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2011), „Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki (2010), Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki (2009).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Informacje główne
od 2007
Informacje dodatkowe
Kuratorka: Anna Bargiel
Współtwórczyni: Cecylia Malik
Identyfikacja wizualna, projekty graficzne: Agata Biskup (do 2012 roku wraz z Przemysławem Czepurko)

18 października
piątek